Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Outplacement

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie outplacement.
14.05.2020
W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie outplacement.

Co to jest outplacement? Definicja

Outplacement, nazywany po polsku „zwolnieniem monitorowanym”, jest procesem ułatwiającym zwalnianemu pracownikowi poszukiwanie nowej, satysfakcjonującej pracy. Jest to pakiet profesjonalnych usług i porad z zakresu doradztwa zawodowego, mający na celu aktywację na rynku pracy osoby rozstającej się z firmą. Koszty outplacementu ponosi pracodawca. 

Outplacement: jakie działania może obejmować?

Pomoc w zakresie programu outplacementowego to szereg proponowanych przez pracodawcę lub firmę consultingową dopasowanych indywidualnie działań, takich jak:

  • działania rozwojowe – szkolenia z umiejętności prezentacji, budowania marki osobistej (tzw. personal brandingu), w tym pomoc w prowadzeniu profili i budowania sieci kontaktów na LinkedIn oraz innych zawodowych kontach internetowych, sztuka prowadzenia negocjacji, szkolenia eksperckie, np. przy decyzji o zmianie kwalifikacji zawodowych, 

  • zdefiniowanie planów zawodowych – opracowanie strategii poszukiwania nowego zatrudnienia (wyznaczenie kierunku rozwoju zawodowego, wsparcie w przekwalifikowaniu),

  • doradztwo zawodowe – uświadomienie wyzwań i możliwości związanych z aktualnym rynkiem pracy, podpowiedzi w zakresie dostępnych branż, aktualnych widełek płacowych czy firm rekrutujących aktualnie na pożądane stanowiska, pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do spotkań rekrutacyjnych (np. symulacje rozmów kwalifikacyjnych), nauka proaktywnej postawy na rynku pracy.