Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Time to say goodbye, czyli jak pożegnać się ze współpracownikami

Niezależnie od okoliczności warto rozstać się ze współpracownikami w dobrych relacjach. Sprawdźcie kilka pomysłów, jak pożegnać się z klasą i pozostawić po sobie miłe wspomnienia.
Kategoria: Poradnik kariery
22.04.2020
Fot. Unsplash

Powody podjęcia decyzji pracownika o odejściu z pracy mogą być różne: toksyczna atmosfera, brak możliwości rozwoju, niezadawalające wynagrodzenie, czy względy osobiste. Nie musicie o nich mówić współpracownikom. Czasy, kiedy pierwsza praca była też ostatnią, odeszły w zapomnienie. Na rynku jest coraz więcej skoczków (job hopperów), którzy zmieniają miejsce pracy jak rękawiczki z nadzieją, że znajdą takie, gdzie będą mogli rozwinąć skrzydła. 

Bywa też, że zakończenie współpracy jest decyzją wyłącznie pracodawcy a wpływ na nią ma restrukturyzacja, czy chęć zatrudnienia bardziej wykwalifikowanego pracownika. W czasach pandemii koronawirusa utrata pracy pozostaje największą obawą pracowników a informacje o skali zwolnień są na razie jedynie w sferze przypuszczeń ekonomistów i znawców rynku. Czas pokaże, ilu pracowników będzie w przyszłości dotyczył ten tekst. 

Niezależnie od tego, czyją decyzją było odejście z pracy pracownika i jakie czynniki na nią wpłynęły, w dobrym tonie pozostaje uprzejme podziękowanie za współpracę i pożegnanie się ze współpracownikami, z którymi wspólnie piło się kawę czy żartowało w przerwach. Jak to zrobić?

1. Ciasto

Słodkie pożegnania to klasyk, który nie wychodzi z mody i sprawdza się niemal zawsze. W zależności od zdolności kulinarnych pracownika, który odchodzi, ciasto może być kupione w cukierni albo zrobione własnoręcznie. W tańszej wersji dopuszczalne są cukierki, które mają tę zaletę, że są odporne na działanie czasu.

Pożegnanie przy ciastku jest nie tylko okazją do wspólnego spałaszowania smakołyków, lecz także może służyć wspólnej ostatniej integracji - być impulsem do rozmów i wspominek, i dobrą okazją, by osobiście podziękować kolegom i koleżankom za wspólnie spędzony czas, niezależnie od tego, czy był on długi, czy krótki. 

2. Listy

  1. Osobiste:

Tym, z którymi nie uda wam się spotkać osobiście, warto pozostawić osobistą wiadomość - szczególnie, jeśli były to osoby, z którymi naprawdę dobrze wam się współpracowało. Wiadomość może być mailowa albo w formie krótkiego odręcznie wypisanego liściku, zostawionego na biurku. 

  1. Ogólne:

W wielu organizacjach w dobrym tonie pozostaje przesłanie także wiadomości mailowej, w której złoży się podziękowania bezpośrednim przełożonym i osobom, które miały największy wpływ na to, że dana osoba pozostała w danej organizacji tak długo (dotyczy to pracowników, którzy pracowali w danej firmie ponad rok i sami lub wspólnie z pracodawcą podjęli decyzję o odejściu z danej firmy).

W takim mailu można zawrzeć następujące informacje:

  • co wyróżnia daną organizację na tle innych,
  • co szczególnie zapadnie wam w pamięci (pozytywne aspekty), 
  • dlaczego dobrze Wam się tu pracowało,
  • czego się nauczyliście. 

Złota zasada: wiadomość powinna być wolna od negatywnych emocji i nie powinna zawierać kulis odejścia. Na jej zakończenie można podać kontakt prywatny. 

Dodatek specjalny: w dobie koronawirusa

W czasie pandemii nawet pożegnanie ze współpracownikami nie jest sprawą łatwą. Najpopularniejszą i wolną od wirusów formą pożegnania w tym czasie jest z pewnością mail. Postarajcie się, by wiadomości do członków zespołu były spersonalizowane. Może dzięki temu uda się zachować choćby pozory kontaktu towarzyskiego. Starajcie się nie uderzać w patetyczne tony a piszcie prosto, z serca. I rada na zakończenie: przed wysyłką przeczytajcie to, co napisaliście 2 razy. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również