Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Phishing

W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza pojęcie phishing w świecie biznesu.
29.03.2019
Dowiedz się, co oznacza pojęcie phishing. Poznaj definicję pojęcia phishing.

Czym jest phishing – definicja

Phishing to metoda oszustwa internetowego, która polega na tym, że haker podstępem wyłudza od użytkownika jego osobiste dane, takie jak np. hasła, numery kart kredytowych, dane kont bankowych i inne poufne informacje. Robi to poprzez wysyłanie fałszywych e-maili (łudząco podobnych to tych, wysyłanych przez legalne organizacje). 

Phishing – geneza pojęcia

Termin phishing powstał w połowie lat 90. Został stworzony przez crackerów, którzy próbowali wykraść hasła w serwisie AOL. 

Phishing bywa tłumaczony jako password harvesting fishing (łowienie haseł).

Phishing – jak się bronić?

Istnieje kilka wskazówek, co zrobić żeby nie paść ofiarą phishingu:

  • Nie reaguj na linki w niechcianych mailach lub na Facebooku.
  • Sprawdzaj URL stron (adresy stron). Często mogą być błędnie wpisane lub różnić się domeną.
  • Zwróć szczególną uwagę na wiadomości zawierające prośbę o podanie danych osobowych, finansowych.
  • Podczas dokonywania zakupów w Internecie upewnij się, czy przeglądarka nie wyświetla komunikatu o tym, że strona na którą wchodzisz jest podejrzana.
  • Sprawdź, czy w adresie strony znajduje się informacja o protokole https, czy widoczna jest kłódka, a po kliknięciu w nią wyświetlane są informacje na temat certyfikatu.

Phishing – sprawdź, czy dasz się oszukać

Google zauważa, że phishing to coraz poważniejszy problem, dlatego firma podjęła próbę uświadamiania użytkowników o niebezpieczeństwach. Do internetu trafił quiz, który pozwala każdemu sprawdzić swoją wiedzę i intuicję w zakresie phishingu. Użytkownicy otrzymują zadania do oszacowania, czy dany przypadek jest oszustwem, czy też prawdziwym komunikatem. Google nie zostawia uczestników quizu bez odpowiedzo - na bieżąco można sprawdzać, czy mieliśmy rację i dlaczego.