Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Referencje

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie referencje.
09.02.2021
W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie referencje.

Co to są referencje? Definicja

Referencje to opinie pracodawców lub współpracowników na temat danej osoby. Najczęściej są wyrażone w formie pisemnej i sporządza się je po zakończeniu zawodowej współpracy. Coraz częściej referencje wyrażane są na portalach społecznościowych np. LinkedIn. 

Referencje mogą przydać się kandydatowi, gdy aplikuje do pracy. Wówczas kilka przychylnych zdań dotyczących dotychczasowej współpracy kandydata może być ciekawych dla potencjalnego pracodawcy. 

Referencje a RODO

Wejście w życie Rozporządzania o Ochronie Danych Osobowych (RODO) trochę skomplikowało sprawę posiłkowania się referencjami w procesie rekrutacji.

Potencjalnego pracodawca nie może pozyskiwać informacji o kandydacie od jego poprzedniego pracodawcy bez zgody kandydata a nawet jeśli taką zgodę posiada, zakres jego pytań do poprzedniego pracodawcy nie może wykraczać poza to, co kandydat zawarł w dokumentach aplikacyjnych. Jak czytamy na stronie UODO: "Podczas procesu rekrutacyjnego źródłem informacji, które dotyczą przebiegu pracy zawodowej, powinien być sam kandydat". 

Kwestia referencji została także poruszona w Kodeksie Pracy:

“art. 22(1a) Kodeksu Pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 730):

§ 1. Zgoda osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub pracownika może stanowić podstawę przetwarzania przez pracodawcę innych danych osobowych niż wymienione w art. 22(1) § 1 i 3, z wyjątkiem danych osobowych, o których mowa w art. 10 [RODO].

§ 2. Brak zgody, o której mowa w § 1, lub jej wycofanie, nie może być podstawą niekorzystnego traktowani osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub pracownika, a także nie może powodować wobec nich jakichkolwiek negatywnych konsekwencji, zwłaszcza nie może stanowić przyczyny uzasadniającej odmowę zatrudnienia, wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

§ 3. Przetwarzanie, o którym mowa w § 1, dotyczy danych osobowych udostępnianych przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie lub pracownika na wniosek pracodawcy lub danych osobowych przekazanych pracodawcy z inicjatywy osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub pracownika.”

Źródło: UODO.gov.pl