30-09-2012 | Redakcja

Dyrektor audytu wewnętrznego: opis stanowiska, zakres obowiązków, wynagrodzenie

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora audytu wewnętrznego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor audytu wewnętrznego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »


Dyrektor audytu jest najwyższym stanowiskiem w pionie audytu wewnętrznego firmy. Występuje ono praktycznie wyłącznie w dużych firmach, które charakteryzują się dużą złożonością procesów. W niektórych organizacjach dyrektor audytu pełni też funkcję członka zarządu.


Audyt wewnętrzny jest funkcją, która rozwinęła się wraz z rozwojem międzynarodowych korporacji oraz dużych firm. Potrzeba audytu wewnętrznego wynika ze wzrostu złożoności procesów zachodzących w firmach oraz skali ich działalności. Audyt wewnętrzny rozwinął się również w wyniku zwiększonych wymogów dostosowania się do zewnętrznych uregulowań oraz wewnętrznych procedur i polityk.


Audyt wewnętrzny z jednej strony pełni funkcję doradczą dla kadry zarządzającej, z drugiej natomiast poddaje kontroli procesy, za które zarząd jest odpowiedzialny. W związku z tym od pracowników audytu wewnętrznego wymagana jest niezależność oraz obiektywność. Praca w audycie wewnętrznym wymaga zrozumienia: celów organizacji, specyfiki ryzyka biznesowego, operacyjnego oraz finansowego, w którym działa firma, zewnętrznych uregulowań oraz różnych potrzeb reprezentowanych przez akcjonariuszy, zarząd i pracowników.


Zobacz oferty pracy w audycie » Zakres obowiązków

 • ustalanie zakresu rocznego i kilkuletniego planu wykonywania audytów w poszczególnych jednostkach
 • kontrola zgodności wszystkich aspektów działania organizacji w stosunku do uwarunkowań zewnętrznych i procedur wewnętrznych
 • audyt oraz prawidłowa implementacja i kontrola działania systemu kontroli wewnętrznej
 • utrzymanie długoterminowych relacji z klientami wewnętrznymi (kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych)
 • uczestnictwo we wczesnej fazie przekształceń własnościowych (fuzje/przejęcia)
 • polityka zatrudniania, zarządzania, motywowania i rozwoju pracowników w dziale audytu wewnętrznego


Profil


 • około 5-7 lat doświadczenia zawodowego w pracy w audycie wewnętrznym lub zewnętrznym lub na operacyjnym stanowisku kierownika w innym dziale (finansowym, produkcyjnym czy handlowym)
 • wykształcenie wyższe, najlepiej ekonomiczne lub techniczne, dodatkowo cenne są kwalifikacje ACCACIMA lub CIA
 • zaawansowana znajomość standardów rachunkowości, wg których raportuje spółka
 • predyspozycje osobowościowe (dokładność, terminowość, uczciwość, umiejętność pracy w warunkach stresu)
 • predyspozycje merytoryczne (umiejętność analizy, wyciągania wniosków)
 • gotowość do odbywania częstych podróży służbowych
 • znajomość języka angielskiego i języków krajów, w których firma posiada oddziały

Wynagrodzenie


Roczne wynagrodzenie brutto z dodatkami na stanowisku dyrektor audytu w Europie Zachodniej zaczyna się od ok. 90 000 EUR. Wynagrodzenie w Polsce może być niższe o ok. 20% - 30%.

 

Zobacz oferty pracy w audycie » Perspektywy rozwoju


Dyrektor audytu może awansować na stanowisko dyrektora finansowego lub zasiąść z składzie zarządu firmy. Może także zostać dyrektorem operacyjnym, odpowiedzialnym za jeden z obszarów biznesowych. Awans na stanowisko dyrektora finansowego lub dyrektora operacyjnego jest bardziej prawdopodobny, jeżeli dyrektor audytu ukończy studia MBA.Dyrektor audytu w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Prezes Manager ds. audytu
Członek zarządu ds. finansowych Audytor wewnętrzny
Temat pod lupą

Kluczowe kompetencje miękkie w finansach

Czym są kompetencje miękkie, tak cenione dziś przez pracodawców? Które są kluczowe na stanowiskach finansowych? Czy można się ich nauczyć? I czy rzeczywiście są tak ważne w pracy?

Więcej artykułów
Awanse

Alexis Lacroix prezesem zarządu Euro Banku

21 lipca 2017 r. decyzją Rady Nadzorczej Euro Banku S.A. i po wcześniejszej akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego Alexis Lacroix został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Euro Banku S.A.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Internet Banking Security 2017

W imieniu organizatora zapraszamy na trzydniowe spotkanie Dyrektorów, Managerów i Ekspertów IT, które odbędzie się w dniach 28–30 sierpnia w Rucianem-Nidzie.

Więcej wydarzeń
UE