28-06-2013 | Joanna Urbaniak

Manager w dziale doradztwa podatkowego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę managera w dziale doradztwa podatkowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia manager w dziale doradztwa podatkowego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Manager w firmie doradztwa podatkowego odpowiada za prowadzenie jednego dużego lub kilku mniejszych projektów doradczych dla klientów zewnętrznych. Aby być wysokiej klasy ekspertem, manager specjalizuje się w określonym rodzaju podatku lub nawet branży. Najczęściej spotykane specjalizacje to podatki pośrednie (np. VAT i akcyza), podatki bezpośrednie (np. CIT), ceny transferowe, postępowanie podatkowe i sądowe, doradztwo w zakresie podatków osobistych oraz podatkowe aspekty fuzji i przejęć. Głębokość specjalizacji wśród managerów zależy od wielkości firmy/biura doradztwa podatkowego. Największa specjalizacja występuje w dużych kancelariach warszawskich, a z kolei manager zatrudniony w mniejszej firmie doradczej poza stolicą często zajmuje się wszystkimi rodzajami podatków.

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »


 

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za organizację projektów doradczych, tj. za ustalenie harmonogramu, terminu projektu oraz dobór zespołu konsultantów i starszych konsultantów
  • odpowiedzialność za kontakt i budowanie długoterminowych relacji z klientem (główny księgowy, Tax Manager, dyrektor finansowy lub prezes)
  • nadzorowanie przygotowania  w zależności od rodzaju podatków i projektu: opinii, dokumentacji, przeglądu, raportu itp.
  • przedstawianie i omawianie z klientem wniosków z przeglądów podatkowych
  • odpowiedzialność za prowadzenie negocjacji cenowych i podpisywanie umów z klientem
  • realizacja zadań sprzedażowych w ramach ustalonego budżetu
  • udział w seminariach i konferencjach branżowych
  • odpowiedzialność za zatrudnianie, szkolenie, motywowanie, ocenę   rozwój konsultantów i starszych konsultantów

 

Profil

 

Manager w dziale doradztwa podatkowego to osoba posiadająca minimum sześcioletnie doświadczenie w firmie doradczej, które zdobywała na stanowisku konsultanta i starszego konsultanta. Kandydat na managera powinien posiadać uprawnienia doradcy podatkowego. Istotnym wymogiem na tym stanowisku są miękkie kompetencje, takie jak umiejętność zarządzania zespołem i budowania długoterminowych relacji z klientem.


 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku managera w dziale doradztwa podatkowego

 

Typ firmy Dolny kw. Mediana Górny kw.
Wielka czwórka (Big4) 14 100 zł 15 700 zł 16 500 zł
Pozostali (second tier) 11 900 zł 13 400 zł 14 300 zł
Średni udział premii   9%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

 
 

Perspektywy rozwoju

 

Manager może kontynuować karierę w firmie doradztwa podatkowego awansując kolejno na stanowisko starszego managera, dyrektora a na końcu partnera. Alternatywna ścieżka kariery to stanowisko Tax Manager w sektorze  BPO/SSC lub w tradycyjnej firmie. Wielu managerów będących doradcami podatkowymi decyduje się na prowadzenie własnej praktyki.


 

Manager w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Starszy konsultant

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Let’s Begin the Tax Game

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie Tax’n’You 2017. To możliwość sprawdzenia się i rozpoczęcia kariery w charakterze doradcy podatkowego w jednym z biur KPMG w Polsce, a także szansa zdobycia nagród finansowych i rzeczowych.

Więcej wydarzeń
UE