25-06-2013 | Joanna Urbaniak

PRINCE2: kwalifikacja, kursy, zakres wiedzy, egzamin, perspektywy

PRINCE2 wraz z certyfikatem PMP jest jedną z najbardziej uznawanych kwalifikacji z zakresu zarządzania projektami. Certyfikat stanowi nie tylko poświadczenie posiadania obszernej wiedzy, ale także umiejętności jej sprawnego wykorzystania w praktyce.
 

PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu zarządzania projektami.


Poznaj inne kwalifikacje zawodowe dla finansistów » Dane podstawowe


Kwalifikacja PRINCE2 przyznawana jest przez APM Group Ltd., instytucję zajmującą się przyznawaniem akredytacji organizacjom oraz certyfikatów osobom związanym z biznesem, w celu wspomagania ich rozwoju. PRINCE2 jest najpopularniejszą kwalifikacją przyznawaną przez APMG. Uznawana i rozpoznawalna na całym świecie, coraz częściej pojawia się jako jedno z koniecznych wymagań na stanowiska związane z zarządzaniem projektami.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu projektami »Zakres wiedzy


Aby otrzymać pełną kwalifikację PRINCE2 należy zdać dwa egzaminy: PRINCE2 Foundation oraz PRINCE2 Practitioner.


PRINCE2 FOUNDATION


Do egzaminu można przystąpić w siedzibie jednej z akredytowanych instytucji po ukończeniu odpowiedniego szkolenia lub przygotować się samodzielnie.


Foundation jest podstawowym certyfikatem w zakresie metodyki zarządzania projektami. Egzamin na tym poziomie uznawany jest za stosunkowo prosty, a próg zdawalności jest wysoki. Wymagany materiał opiera się wyłącznie na wiedzy zawartej w podręczniku Managing Successful Projects with PRINCE2 (edycja z 2009 roku).


Czas trwania egzaminu: 1 godzina

Typ: test jednokrotnego wyboru

Objętość: 75 pytań


PRINCE2 PRACTITIONER


Do egzaminu przystąpić mogą osoby posiadające certyfikat PRINCE2 Foundation jedynie poprzez akredytowaną instytucję.


Practitioner jest egzaminem typu open book. Oznacza to, że istnieje możliwość korzystania z materiałów pomocniczych w czasie trwania egzaminu. Podobnie jak w przypadku poziomu Foundation, wszystkie wymagane zagadnienia znajdują się w książce Managing Successful Projects with PRINCE2. Egzamin nie skupia się na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej, a na weryfikacji umiejętności wykorzystania metodyki PRINCE2 w procesach związanych z  zarządzaniem projektami.


Czas trwania egzaminu: 2,5 godziny

Typ: test na podstawie scenariusza

Objętość: 8 pytań składających się z 10 części


Zapoznaj się z darmowymi materiałami pomocniczymi »


Obecnie istnieje możliwość zdawania egzaminów nie tylko w języku angielskim, ale także m.in. w języku polskim.


Certyfikat PRINCE2 przyznawany jest na 5 lat. Dlatego osoby zainteresowane podtrzymaniem kwalifikacji, powinny przystąpić do egzaminu powtórkowego w terminie 3 do 5 lat od daty uzyskania certyfikatu. Wymagania dotyczące egzaminu recertyfikacyjnego są takie same jak wymagania do egzaminu Practitioner. Egzamin trwa jednak zaledwie godzinę i składa się z 3 pytań zawierających 10 części. Tak jak Pracititioner, egzamin recertyfikacyjny jest egzaminem typu open book, a pełny zakres zagadnień znajduje się w podręczniku PRINCE2.


 Do egzaminów można przygotować się samodzielnie lub poprzez uczestnictwo w kursach. W przypadku szkoleń, warto wziąć pod uwagę organizacje akredytowane przy APMG. Obecnie w Polsce znajduje się 7 takich organizacji. Pełna lista akredytowanych instytucji znajduje się na stronie internetowej www.prince-officialsite.com.


Ceny szkoleń wraz z wliczonym kosztem przystąpienia do egzaminu wahają się między 2400zł a 4000zł. Koszt przystąpienia do egzaminu PRINCE2 Foundation bez uczestnictwa w szkoleniu wynosi 700zł, PRINCE2 Practitioner – 1400zł, natomiast odnowienie egzaminu - 600zł.


Zobacz oferty pracy w zarządzaniu projektami »  

 

Perspektywy rozwoju

 

Kwalifikacja PRINCE2 przeznaczona jest dla osób, które zawodowo zajmują się zarządzaniem projektami. Choć doświadczenie zawodowe nie jest wymagane, okazuje się pomocne podczas zdawania zorientowanego na praktykę egzaminu PRINCE2 Practitioner. 


Posiadacze kwalifikacji PRINCE2 zwykle zajmują stanowiska dyrektora/kierownika projektu lub członka zespołu projektowego, który chce podnieść swoje kwalifikacje w celu uzyskania możliwości objęcia kierowniczego stanowiska.


Opracowanie na podstawie APM Group Limited.

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Audit OdyssEY – zapisy do konkursu EY dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów

Od 15 lutego do 31 marca przyjmowane są zapisy do drugiej edycji organizowanego przez EY konkursu studenckiego dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów – Audit OdyssEY.

Więcej wydarzeń
UE