Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

MBA (Master of Business Administration)

Tutaj znajdziesz informacje o studiach podyplomowych MBA.
19.06.2018

MBA  w Polsce są to studia podyplomowe, najczęściej zaoczne. W Polsce te studia są dostępne na następujących uczelniach: Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Uczelnia Łazarskiego, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Dane podstawowe

Można wyróżnić kilka rodzajów kursów MBA: podstawowe MBA (dla zawodowych menedżerów), executive – EMBA (dla menedżerów z większym stażem zawodowym), global executive – GEMBA (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych) oraz tematyczne (skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji).

W zależności ud uczelnia, aby móc wziąć udział w rekrutacji należy posiadać doświadczenie zawodowe w zarządzaniu od 0 do 8 lat. 

Zakres

W studiach MBA wagę przykłada się do umiejętności praktycznych. Można uzyskać podczas nich podstawową wiedzę na temat ekonomii i analizy ilościowej, a brać udzial w zajęciach z umiejętności prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych. Program studiów obejmuje takie dziedziny jak: księgowość, controlling, finanse, marketing, matematyka finansowa, zarządzanie przedsiębiorstwem i korzystanie z systemów informacji, prawo oraz zarządzanie zasobami ludzkimi.

Studia te rozszerzają i pogłębiaja wiedzę menedżera, przekazuja zasady stosowania nowoczesnych narzędzi analitycznych z zakresu zarządzania, przygotowują do analizy organizacji oraz kształtuja praktyczne umiejętności menedżerskie: współdziałanie z otoczeniem, rozwiązywanie konfliktów, prowadzenie negocjacji, wrażliwe reakcje na problemy społeczne. 

Czas trwania

Studia MBA są powszechnie uważane za najwyższą formę wykształcenia menedżerów. Program przygotowany jest z myślą o osobach chcących zajmować wyższe kierow­nicze stanowiska w przedsiębiorstwach. Wpisowe na te studia kosztuje około 200 złotych, a czesne za całe studia wynosi od 7500 do 46 000 złotych. Master of Business Administration (MBA) w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.

Perspektywy rozwoju

MBA przygotowuje do pracy menedżerskiej oraz do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Inwestycja w to wykształcenie przynosi korzyści w postaci wyższego wynagrodzenia