30-09-2012 | Joanna Urbaniak

Relationship Manager: opis stanowiska, zakres obowiązków, wynagrodzenie

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę Relationship Managera. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia Relationship Manager.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Relationship Manager to osoba pierwszego kontaktu dla klienta biznesowego, która z jednej strony reprezentuje interesy banku oferując jego usługi przy określonych założeniach dotyczących ryzyka, a z drugiej buduje trwałe relacje z klientem i rozumie jego potrzeby. Relationship Manager utrzymuje kontakty w zależności od wielkości firmy: z dyrektorem finansowym, prezesem lub właścicielem.

 

Zobacz oferty pracy w bankowości » 


 

Zakres obowiązków

  • budowanie długoterminowych relacji z obecnymi klientami oraz pozyskiwanie nowych z sektora małych i średnich firm lub dużych korporacji
  • realizowanie planów sprzedażowych
  • analiza potrzeb klienta w celu przygotowania oferty produktów i usług bankowych  dostosowanej do profilu działalności klienta
  • współpraca z innymi departamentami banku, której celem jest przygotowanie kompleksowej oferty spełniającej oczekiwania klienta
  • współpraca z działem ryzyka przy weryfikowaniu wniosków kredytowych
  • zarządzanie portfelem klientów korporacyjnych w celu maksymalizacji rentowności przy założeniach dotyczących ryzyka

 

Profil

 

Kandydat na stanowisko Relationship Managera powinien posiadać doświadczenie w pracy z klientami biznesowymi oraz wiedzę z zakresu technik sprzedaży i negocjacji. Istotna jest również ogólna wiedza makroekonomiczna oraz umiejętność analizy sprawozdań finansowych i kondycji finansowej klienta. Relationship Manager powinien bardzo dobrze orientować się w specyfice produktów oferowanych przez bank, uwzględniając korzyści jakie niosą określone rozwiązania dla klienta oraz ich rentowność i ekspozycję na ryzyko od strony banku.


 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku Relationship Managera

 

Typ klienta banku Dolny kw. Mediana Górny kw.
Firmy (pow. 250 mln przychodu/rok) 12 100 zł 15 800 zł 18 200 zł
Firmy (10 mln-250 mln przychodu/rok) 9 400 zł 12 300 zł 15 900 zł
Firmy (pon. 10 mln przychodów/rok) 5 700 zł 7 100 zł 9 200 zł
Średni udział premii   23%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy dla Relationship Managera »


 

Perspektywy rozwoju

 

Relationship Manager może awansować na stanowisko dyrektora oddziału bankowości korporacyjnej, jeżeli odnosił sukcesy sprzedażowe i dodatkowo posiada kompetencje do zarządzania zespołem. Inne możliwości kontynuowania kariery w bankowości to obszar treasury lub ryzyka. Osoby z wieloletnim doświadczeniem na stanowisku Relationship Managera oraz posiadające wiedzę z obszaru księgowości i kontrolingu mają szansę kontynuować karierę na stanowisku dyrektora finansowego w mniejszej firmie. W przypadku zamiaru pracy na stanowisku dyrektora finansowego lub kontrolera finansowego warto rozpocząć wcześniej zdobywanie kwalifikacji ACCA lub CIMA.


 

Relationship Manager w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Dyrektor oddziału Brak

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą
Na zdj. Edyta Gałaszewska-Bogusz

W naszej organizacji stawiamy na indywidualność

W XXI wieku, w którym praca coraz częściej wyraża naszą osobowość i odzwierciedla nasze zainteresowania, jak nigdy dotąd o wysokiej jakości miejsca pracy świadczy kultura organizacyjna, różnorodność i poszanowanie indywidualności. O tych wyzwaniach, które dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców rozmawiamy z Edytą Gałaszewską-Bogusz, Dyrektorem Accenture Operations w Polsce.

Więcej artykułów
Awanse
Agnieszka Kielichowska

Agnieszka Kielichowska Dyrektorem Departamentu Kontaktu z Klientami w KIR

Z początkiem lutego 2017 r. Agnieszka Kielichowska została dyrektorem Departamentu Kontaktu z Klientami w Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Jedyne w tym roku szkolenia asesorów konkursu Polish Project Excellence Award 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w jedynych w tym roku warsztatach asesorów oceniających projekty w konkursie na najlepiej zarządzany projekt, organizowanym przez Stowarzyszenie IPMA Polska.

Więcej wydarzeń
UE