Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dyrektor oddziału / centrum korporacyjnego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego.
27.06.2023

Dyrektor oddziału w bankowości korporacyjnej odpowiada za kompleksowe zarządzanie odziałem banku. W przypadku jeżeli dany odział zajmuje się obsługą średnich i dużych klientów biznesowych, to oddział nosi często nazwę centrum korporacyjnego. Dyrektor odpowiada za bieżące funkcjonowanie oddziału, obsługę firm oraz za ryzyko związane z portfelem obsługiwanych klientów. Poziom wynagrodzenia na tym stanowisku jest wyjątkowo zróżnicowany i zależy od wielkości oddziału, wartości obsługiwanego portfela kredytowego oraz lokalizacji.

Zakres obowiązków

  • zarządzanie i organizacja sprzedaży w segmencie klientów korporacyjnych obsługiwanych przez odział/centrum korporacyjne,
  • bezpośredni kontakt i budowanie relacji z największymi klientami obsługiwanymi przez oddział/centrum korporacyjne,
  • nadzorowanie i rozliczanie wyników sprzedaży podległych Relationship Managerów, nadzór nad realizacją zadań, motywowanie i bieżący coaching członków zespołu,
  • realizacja wyznaczonych celów budżetowych oraz podejmowanie działań mających na celu wsparcie i zwiększenie sprzedaży,
  • monitorowanie poziomu rezerw, przekroczenia limitów oraz zapisów w umowach w odniesieniu do klientów oddziału/centrum korporacyjnego,
  • monitorowanie konkurencyjności portfela produktów bankowych oferowanych klientom biznesowym przez inne instytucje finansowe.

Profil

Kandydat na stanowisko dyrektora oddziału w bankowości korporacyjnej powinien mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej na stanowisku Relationship Managera. Dodatkowo od dyrektora oddziału wymagana jest również znajomość wewnętrznych regulacji dotyczących ryzyka obowiązujących w banku i zasad analizy finansowej. Dyrektor oddziału powinien posiadać wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania zespołem, motywowania oraz ponadprzeciętne umiejętności budowania relacji z klientem na poziomie zarządu i właścicielskim największych firm.

Perspektywy rozwoju

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego może awansować na stanowisku dyrektora regionu, który najczęściej raportuje bezpośrednio do zarządu banku. Alternatywna ścieżka kariery dla dyrektora oddziału dotyczy objęcia funkcji dyrektora ds. ryzyka. Niektórzy z dyrektorów posiadających doświadczenie w bankowości korporacyjnej decydują się na kontynuację kariery poza bankiem na przykład na stanowisku dyrektora finansowego. Jeżeli któryś z bankowców nosi się z takim zamiarem, to warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA lub CIMA.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego, gdzie średni udział premii to 15-30%:

  DOLNY KWARTYL MEDIANA GÓRNY KWARTYL
dyrektor centrum korporacyjnego 20 000 zł 22 000 zł 27 000 zł
dyrektor oddziału (powyżej 10 pracowników) 10 000 zł 13 000 zł 16 000 zł
dyrektor oddziału (poniżej 10 pracownikó) 9 000 zł 10 500 zł 12 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.