Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Aon

Marta Ogórek, Talent Acquisition Business Partner IT & Finance w Aon, udzieliła nam odpowiedzi na temat procesu rekrutacji w jej firmie oraz błędów w CV, które najczęściej popełniają kandydaci.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
15.03.2019
Fot. Tai Jun Chang / Unsplash

Proces rekrutacji

1. Jak wyglada proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?

Marta Ogórek, Talent Acquisition Business Partner IT & Finance w Aon: Proces rekrutacyjny jest dość szybki i przyjazny kandydatom.

  1. Pierwszym etapem jest zawsze krótka (około 30-minutowa) rozmowa telefoniczna z rekruterem na temat motywacji do pracy, oczekiwań finansowych oraz dostępności w kwestii rozpoczęcia pracy.
  2. Kolejne etapy zależą od rodzaju stanowiska. W finansach przeważnie kandydaci rozwiązują testy online z Excela oraz test analityczny. Każdy kandydat przechodzi weryfikację znajomości języka angielskiego poprzez rozmowę telefoniczną z native speakerem oraz test online.
  3. Następnie kandydat zapraszany jest na godzinną rozmowę do naszego biura. Interview przeprowadza zwykle Manager danego zespołu wraz z innym Managerem lub osoba na stanowisku Seniora.

Nasz proces rekrutacyjny jest stały od kilku lat, nie zmieniamy czegoś, co dobrze działa. 

Błędy w CV

2. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV?

Dobre CV powinno zawierać kluczowe informacje, które są adekwatne do stanowiska, na które aplikuje kandydat. Niestety, wciąż zdarza się, że otrzymujemy CV napisane chronologicznie, czyli od pierwszego miejsca pracy, zamiast w odwróconej kolejności, tak aby obecna firma i stanowisko znajdowały się już na pierwszej stronie. Jest to podstawowa zasada każdego CV.

Kolejnym błędem, który może obniżyć szanse kandydata na wymarzoną pracę jest zdjęcie. Nie chodzi o sam fakt czy fotografię dodajemy czy nie, ale o to, jakie jest to zdjęcie. Często kandydaci dodają fotografię, które jest tzw. selfie, zdjęciem z wakacji w kostiumie kapięlowym lub zostało wycięte z grupowej fotografii.

Jeśli nie mamy profesjonalnego zdjęcia, nie dodawajmy go wcale.

Inne błędy to przesłanie CV w języku polskim, mimo że na stronie kariery widnieje informacja o wysyłaniu aplikacji z języku angielskim.

Znajomość języków obcych

3. Znajomości których języków obcych oczekują Państwo od kandydatów?

W Aon każda osoba musi porozumiewać się bez problemów w języku angielskim. Oprócz tego mamy stanowiska z językami takimi jak: niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i holenderski.

Każda osoba, która pracuje w danym języku obcym może też korzystać z zajęć językowych, organizowanych przez firmę, które pozwalają osiągnąć oczekiwany poziom znajomości języka obcego. Osoby pracujące jedynie z językiem angielskim również mogą brać udział w takich zajęciach. Niejednokrotnie zdarza się, że na stanowiska wysoce specjalistyczne, takie jak IT/technologia, zatrudniamy kandydatów, którzy podnoszą poziom języka angielskiego już po dołączeniu do firmy. Mamy również zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców pracujacych w Aon.

Rozwój pracowników

4. W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

W Aon kładziemy duży nacisk na ciągłe dokształcanie się naszych pracowników. Zapewniamy im wiele szkoleń wewnętrznych, prowadzonych przez doświadczone osoby z firmy, oraz szkolenia zewnętrzne.

Oprócz szkoleń standardowych typu Excel mamy również szkolenia związane np. z tematyką RPA. Szkolenia są podzielone na miękkie i specjalistyczne. Dla osób zainteresowanych managerską ścieżką kariery mamy również programy szkoleń Empowered Manager Program. Dla osób zainteresowanych kontynuowaniem edukacji np. na studiach podyplomowych czy zdobyciem certyfikatu ACCA, zapewniamy dofinansowanie do takich kursów/szkoleń (są one objęte umową lojalnościową).

Formy integracji pracowników

5. Jakie są formy integracji w Państwa firmie?

W Aon staramy się wychodzić poza schemat. Mamy oczywiście typowe imprezy integracyjne, takie jak: impreza karnawałowa czy gala z okazji otwarcia nowego biura, która miała miejsce w Operze Krakowskiej. Oprócz tego w ciągu całego roku dajemy naszym pracownikom szansę na integrację poprzez zabawę. Organizujemy np. Scavenger Hunt (gra miejska), Aon Sports Day czy też zachęcamy pracowników do udziału w Runmageddon.

Co ważne, Aon organizuje również wiele akcji, które oprócz integracji naszych pracowników, wspierają społeczności. Są to różnego rodzaju akcje CSR, np. sadzenie drzew, zbieranie śmieci czy też akcja wyprowadzania psów ze schroniska. Wiele zależy od pomysłowości samych pracowników, jesteśmy otwarci na ciekawe idee.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Marta Ogórek
Talent Acquisition Business Partner IT & Finance Aon

Posiada ponad 7-letnie doswiadczenie w rekrutacji oraz prawie 10-letnie doświadczenie korporacyjne. Zajmuje się głównie obszarem IT/tech oraz rekrutacjami finansowymi. Oprocz rekrutacji jej pasją jest Employer Branding oraz Candiadte Experience.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również