Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rola skutecznego mentoringu w finansach

Branża finansowa jest złożona i charakteryzuje się stale zmieniającymi się przepisami i warunkami rynkowymi. Odpowiedni mentoring może pomóc poszczególnym osobom pokonać te wyzwania oraz pozostać na bieżąco z trendami branżowymi i najlepszymi praktykami.
Kategoria: Poradnik kariery
29.08.2023
Midjourney

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku zawodowym rozwój kariery staje się wyzwaniem, które wymaga wsparcia, mądrych wyborów i cennych wskazówek.  Jednym z rozwiązań może być skorzystanie z doświadczenia oraz wiedzy odpowiedniego mentora.

W tym artykule dowiesz się, jaka jest rola mentora w procesie rozwoju zawodowego, jakie korzyści płyną z mentoringu oraz poznasz praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak znaleźć odpowiednią osobę do roli mentora. 

Czym jest mentoring? To forma efektywnego szkolenia, które polega na opiece mentora nad rozwojem kompetencji oraz realizacją ścieżki zawodowej podopiecznego. Jest relacją partnerską pozostającą wyłącznie na stopniu zawodowym. 

Popularnym przykładem mentoringu w branży finansowej była współpraca Benjamina Grahama z Warrenem Buffettem. Graham był przyjacielem, mentorem i najważniejszym nauczycielem Buffeta. W ich przypadku można powiedzieć, że ,,uczeń przerósł mistrza”, ponieważ Buffett osiągnął znacznie większy sukces w finansach niż jego nauczyciel, aczkolwiek to także dobrze świadczy o pozytywnym wpływie mentora na jego karierę.  

Mentor ma nie tylko bogate doświadczenie w danej dziedzinie, ale także potrafi i chce dzielić się wiedzą z innymi. Odgrywa istotną rolę w karierze zawodowej swoich podopiecznych poprzez udzielanie wskazówek, pomocy w rozwiązywaniu problemów oraz w osiąganiu nowych celów.

Doświadczenie mentorów pozwala młodszym adeptom uniknąć popełniania błędów (które oni sami popełnili w przeszłości), co zdecydowanie przyspiesza proces nabywania nowych umiejętności i właściwego kierunkowania swojej kariery zawodowej.

Korzyści płynące z mentoringu 

Mentoring ma wiele zalet, oto kilka wybranych:

1. Dostęp do branżowej wiedzy

Mentor posiada kwalifikacje do udzielania wskazówek w określonej dziedzinie oraz wiedzę, której może nauczyć jedynie doświadczenie. To pozwala uniknąć typowych pułapek i wykorzystać więcej dostępnych możliwości. Wiele zagadnień i praktyk wymaga dogłębnej znajomości systemu, dlatego odpowiednio dobrany mentoring może zapewnić przewagę nad konkurencją w przyszłości. 

2. Ustalenie celów

Dla wielu osób jednym z największych wyzwań w budowaniu swojej kariery jest ustalenie odpowiednich priorytetów, które pozwolą rozwijać się w określonym kierunku. Doświadczeni mentorzy pomogą w ustaleniu realistycznych celów i podpowiedzą, jak je osiągnąć.

3. Rozwój umiejętności 

Poprzez wskazówki, krytyczne spojrzenie i konstruktywną opinię, mentor pomaga rozwijać umiejętności niezbędne do osiągnięcia zamierzonego sukcesu. Mentor zauważa mocne i słabe strony, a następnie proponuje, jak nad nimi pracować.

4. Budowanie pewności siebie 

Relacja z mentorem niekoniecznie ogranicza się do zdobywania umiejętności technicznych lub zawodowych. Dzięki niej można otrzymać porady dotyczące tego, jak rozwijać dobre nawyki na co dzień oraz w jaki sposób dbać o pozytywne nastawienie pomimo wyzwań i niepowodzeń. Wsparcie mentora może wpłynąć na wzrost pewności siebie oraz pomóc w przełamywaniu lęków. 

5. Poszerzenie sieci kontaktów

Networking to ważna umiejętność w każdej dziedzinie, zwłaszcza dla tych, którzy chcą szybko rozwijać swoją karierę. Wielu mentorów finansowych ma dostęp do szerokiego grona osób w branży, dzięki czemu łatwo nawiązują kontakty, które w innym przypadku byłyby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia.

Mentorzy posiadają także bieżące informacje na temat aktualnych wydarzeń, konferencji i spotkań, które mogą mieć znaczącą wartość networkingową dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Jak znaleźć mentora?

Poznaj kilka praktycznych wskazówek, jak zacząć swoją przygodę z mentoringiem. 

Określ swoje oczekiwania. Zanim zaczniesz szukać mentora, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki mentoringowi. To pomoże znaleźć osobę z doświadczeniem w dziedzinie, która Cię interesuje oraz pomoże uniknąć nieporozumień w przyszłości. 

Sprawdź potencjalne osoby do roli mentora. Poszukaj mentora w swojej organizacji, branży lub poproś o polecenie znajomego, który miał doświadczenie z mentoringiem. Upewnij się, że Twój mentor posiada odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje i jest otwarty na taką współpracę. 

Nawiąż kontakt. Skontaktuj się z potencjalnymi mentorami poprzez platformy społecznościowe, e-maile lub wydarzenia branżowe. Sprecyzuj, dlaczego to właśnie z nimi chcesz podjąć współpracę. 

Bądź elastyczny. Nie zawsze pierwszy kontakt gwarantuje nawiązanie relacji z wymarzonym mentorem, dlatego cierpliwość i otwarta głowa mogą pomóc Ci znaleźć odpowiednią osobę. 

Skuteczny mentoring w rozwoju kariery zawodowej może mieć ogromny wpływ na osiągnięcie sukcesu i zadowolenie z pracy w branży finansowej. Mentorzy odgrywają ważną rolę w przekazywaniu wiedzy, wspieraniu rozwoju umiejętności oraz inspirowaniu do osiągania nowych celów.  

Dla osób, które szukają mentorów, kluczem jest określenie celów, sprawdzenie potencjalnych osób do tej roli oraz otwarta głowa. Korzyści płynące z mentoringu można z pewnością uznać za ważną inwestycję we własny rozwój zawodowy. 

   

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również