Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najważniejsze certyfikaty w branży finansowej. Przewodnik

Potwierdzenie kompetencji w każdym zawodzie jest bardzo pożądane. Który certyfikat może być najbardziej przydatny dla pracownika branży finansowej?
Kategoria: Raporty
27.07.2022
Fot. kaboompics.com

Rynek proponuje cały wachlarz certyfikatów w zależności od predyspozycji i ambicji zawodowych pracowników. Stosunek kosztu uzyskania kwalifikacji do zarobków, jakie można otrzymywać posiadając dany dyplom, jest zawsze bardzo korzystny. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert instytucji wydających certyfikaty?

CIMA

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją z ponad 100-letnim doświadczeniem i historią, zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Ściśle współpracuje z pracodawcami i prowadzi nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

CIMA oferuje zarówno certyfikat z rachunkowości biznesowej, jak i kwalifikację profesjonalną.

  • Certyfikat z rachunkowości biznesowej (Certificate in Business Accounting, Cert BA) jest dedykowany osobom, które dotychczas w niewielkim stopniu lub w ogóle nie miały do czynienia z finansami. Wymagana jest jedynie dobra znajomość języka angielskiego i matematyki oraz pasja do skutecznego działania w biznesie. Obejmuje 4 egzaminy testowe (dostępne na żądanie), a średni czas zdobycia dyplomu wynosi 18 miesięcy. 
  • Oferowana przez CIMA Kwalifikacja Profesjonalna CGMA to certyfikacja dla osób, które miały już do czynienia z finansami, na przykład na poziomie certyfikatu, studiach lub pracując w zawodzie. Egzaminy obejmują 9 komputerowych testów (dostępnych na żądanie) oraz 3 kompleksowe studia przypadku (w czterech sesjach egzaminacyjnych w roku). 

Koszty, zarobki, perspektywy

Koszt całej kwalifikacji to niecałe 13,8 tys. złotych (rozłożone na czas nauki, z uwzględnieniem kosztów egzaminów zdanych za pierwszym podejściem). Należy również wziąć pod uwagę koszt materiałów szkoleniowych, który różnicuje się w zależności od wybranej metody nauki. Warto wspomnieć, że osoby, które posiadają odpowiedni stopień naukowy lub kwalifikacje i mogą otrzymać zwolnienia z egzaminów, nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.

CIMA – zarobki
Certyfikat W trakcie uzyskiwania 0 – 4 lata 5 – 10 lat 11 lat i więcej Mediana Średni wzrost wynagrodzenia
CIMA 9 900 zł 13 700 zł 20 600 zł 20 600 zł 18 400 zł 86%

Źródło: "Grafton Recruitment Salary Survey", Grafton, 2019.

Średni wzrost wynagrodzenia względem osób bez certyfikatu, w przypadku osób posiadających kwalifikację oferowaną przez CIMA wynosi 86 proc., a w perspektywie 10 lat może przekroczyć nawet 100 proc.

Posiadania kwalifikacji zawodowej z dziedziny finansów jak ta, która oferowana jest przez CIMA oczekuje się od kandydatów na stanowiska takie jak: Dyrektor Finansowy, Kontroler Finansowy, Head of Shared Service, Audytor Wewnętrzny, czy Audytor SOX. Dyplom CIMA często stanowi przewagę w przypadku ubiegania się o stanowisko dyrektora finansowego. To właśnie w roli CFO członkowie CIMA idealnie się odnajdują – mają bowiem szeroki pogląd na finanse i działalność operacyjną firmy. Jak prezentują się zarobki dyrektora finansowego?

Wynagrodzenie CFO
Wielkość firmy/roczne przychody Dolny kwartyl  Mediana  Górny kwartyl 
Warszawa      
> 500 mln zł 33 000 37 000 41 000
200 – 500 mln zł 28 000 33 000 37 000
50 – 200 mln zł 25 000 28 000 32 000
< 50 mln zł 23 000 26 000 28 000
Inne miasta      
> 500 mln zł 30 000 34 000 37 000
200 – 500 mln zł 26 500 29 000 32 000
50 – 200 mln zł 24  000 27 000 29 000
< 50 mln zł 21 500 23 000 26 000

Źródło: "Goldman Recruitment Salary Survey", 2022.

Noemi Tańska MCIM, Senior Market Manager, Europe, Association of International Certified Professional Accountants reprezentujące AICPA & CIMA:

"Kwalifikacja Profesjonalna CGMA (Chartered Global Management Accounting) oferowana przez CIMA jest unikalnym na polskim rynku rozwiązaniem łączącym finanse i biznes. Wyróżniają nas egzaminy w postaci studiów przypadku oparte na rzeczywistych sytuacjach biznesowych, testujące kompetencje i umiejętności zawodowe. Program kwalifikacji CGMA opracowaliśmy we współpracy z pracodawcami tak, by jak najlepiej odpowiadał na obecne i przyszłe potrzeby biznesu. Przyszli członkowie CIMA zdobywają kompetencje finansowe i cyfrowe, rozwijają umiejętności przywódcze, a także uczą się strategicznie myśleć, analizować informacje i na tej podstawie wydawać rekomendacje. Dzięki temu są doskonale przygotowani do pracy w finansach na wielu stanowiskach, np. jako finance business partner, dyrektor lub controller finansowy, head of shared service, audytor wewnętrzny lub SOX, księgowy, dyrektor oddziału czy sprzedaży w bankowości".

ACCA

ACCA, czyli Association of Chartered Certified Accountants, jest największą międzynarodową organizacją o ponad 100-letniej historii zrzeszającą ponad 200 tysięcy specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania na całym świecie.

W przeciwieństwie do certyfikatów CIMA, ACCA nie jest dedykowana osobom zajmującym się rachunkowością zarządczą, a raczej dla zainteresowanych audytem, doradztwem czy klasyczną księgowością

Dodatkową zaletą uczestnictwa w programie ACCA jest to, że studenci oraz członkowie mogą ubiegać się o zwolnienie z egzaminów na biegłych rewidentów. Kwalifikacja ACCA opiera się na 3 fundamentach – wiedzy, doświadczeniu i etyce. Zaliczyć należy 14 spośród 16 egzaminów (9 na poziomie Fundamentals oraz 5 z 7 na poziomie Professional).

Koszty, zarobki, perspektywy

Orientacyjne ceny u akredytowanych partnerów ACCA wynoszą ok. 2600 zł netto za szkolenie online (plus ok. 200-300 zł netto za materiały szkoleniowe) i ok. 3150-4950 zł + VAT za kurs przygotowawczy w wersji stacjonarnej. Za zapis na egzamin trzeba z kolei zapłacić od 600 do 1680 zł netto (przy czym obowiązuje tu zasada „im wcześniej, tym taniej”). Można zatem założyć, że zdobycie kwalifikacji ACCA będzie wymagało przygotowania ok. 30-40 000 zł.

Członkostwo w ACCA to koszt rzędu 97 funtów brytyjskich (GBP) rocznie.

ACCA – zarobki
Certyfikat W trakcie uzyskiwania 0 – 4 lata 5 – 10 lat 11 lat i więcej Mediana Średni wzrost wynagrodzenia
ACCA 11 200 zł 15 000 zł 20 300 zł 20 300 zł 19 500 zł 74%

Źródło: "Grafton Recruitment Salary Survey", Grafton, 2019.

Certyfikacją ACCA powinni zainteresować się przede wszystkim profesjonaliści, którzy planują rozwój w kierunku rachunkowości finansowej czy analizy biznesowej, a także m.in. audytu i podatków. Kwalifikacja szczególnie pożądana jest na stanowiskach najwyższego szczebla, np. u dyrektorów finansowych.

CFA

CFA jest międzynarodowym, cenionym i powszechnie rozpoznawalnym programem. Tytuł Chartered Financial Analyst jest międzynarodowym standardem, który świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzegania norm etycznych.

CFA jest postrzegany jako symbol profesjonalizmu i doskonałości zawodowej na całym świecie.

Egzaminy prowadzone są w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce odbywają się w Warszawie i Krakowie. Sesja składa się z trzech etapów. W ciągu roku kandydat może przystąpić wyłącznie do jednego etapu egzaminu. Pierwszy etap egzaminu odbywa się cztery razy do roku dla poziomu I oraz dwa razy do roku dla poziomu II i III. CFA Institute zapewnia podręczniki do nauki, a wyspecjalizowane firmy szkoleniowe mogą pomóc w usystematyzowaniu wiedzy.

Koszty, zarobki, perspektywy

Po zarejestrowaniu się w Programie CFA pobierana jest jednorazowa opłata rejestracyjna. W 2023 r. zmniejszy się ona z 450 USD do 350 USD. Następnie pobierana jest opłata za przystąpienie do egzaminu, która w tym roku za wcześniejszą rezerwację wynosiła 700 USD, a za regulaminową – 1000 USD. W przyszłym roku opłata za egzamin przy wcześniejszej rejestracji będzie pobierana w wysokości 900 USD a przy regulaminowej 1200 USD.W przypadku konieczności zmiany terminu egzaminu w oknie egzaminacyjnym zostaje naliczona dodatkowa opłata w wysokości 250 USD.

Jak wskazuje raport "CFA Institute compensation study-executive summary", w 2019 r. mediana zarobków zarządzających portfelem wynosiła w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) 150 tys. dolarów rocznie. Według danych pochodzących z "Grafton Recruitment Salary Survey" z 2019 r., w trakcie uzyskiwania certyfikatu CFA zarobki wynoszą 8 300 zł miesięcznie. Średni wzrost wynagrodzenia względem osób bez certyfikatu wynosi aż 98%.

Osoby posiadające kwalifikacje CFA pracują najczęściej w instytucjach i firmach związanych z rynkiem finansowym: bankach inwestycyjnych, funduszach inwestycyjnych, private equity oraz biurach maklerskich.

Przemysław Barankiewicz, CFA, Wiceprezesa CFA Society Poland:

Trzy litery "CFA" po nazwisku otwierają nie tylko drzwi do wyższego stanowiska czy wynagrodzenia. Mówimy o złotym standardzie, który jest ukoronowaniem kariery w przestrzeni finansowej. Tytuł CFA działa jak paszport  stajesz się częścią globalnej społeczności CFA, a Twój rozmówca wie, że po drugiej stronie ma profesjonalistę o określonych kompetencjach, wiedzy i doświadczeniu.

CIA

Certyfikat CIA® jest rozpoznawanym certyfikatem audytora wewnętrznego na świecie i gwarantuje, że jego posiadacz zna Standardy (Międzynarodowe Standardy Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego).

W Polsce The IIA jest reprezentowany przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Od momentu wprowadzenia programu CIA®, w 1973 roku, osoby posiadające ten certyfikat okazały się ważnymi członkami zespołów w swoich organizacjach. 

Żeby uzyskać certyfikat CIA®, należy posiadać co najmniej tytuł licencjata (dopuszczalne jest też posiadanie innego wykształcenia oraz określonego stażu pracy), posiadać co najmniej 2 lata (24 miesiące) doświadczenia zawodowego w audycie wewnętrznym lub w dziedzinach pokrewnych i zdać trzy części egzaminu. Ukończenie studiów wyższych magisterskich pozwala na zmniejszenie wymogu dotyczącego doświadczenia do 12. miesięcy. Międzynarodowy Instytut Audytorów Wewnętrznych (The IIA) jest jedyną instytucją na świecie wydającą certyfikaty CIA®.

Koszty, zarobki, perspektywy

Koszty uzyskania certyfikatu CIA w 2022 r. znajdują sie w poniższej tabeli.

Opłata dotyczy: Członkowie IIA non-IIA Studenci
Opłata aplikacyjna 115 $ 230 $ 65 $
Egzamin CIA cz. I 280 $ 395 $ 230 $
Egzamin CIA cz. II 230 $ 345 $ 180 $
Egzamin CIA cz. III 230 $ 345 $ 180 $

Źródło: IIA Polska.

Składka członkowska w IIA Polska (równoznaczne z członkostwem w Międzynarodowym Instytucie Audytorów Wewnętrznych The IIA) wynosi 250 zł za rok kalendarzowy.

CIA – zarobki
Certyfikat W trakcie uzyskiwania 0 – 4 lata 5 – 10 lat 11 lat i więcej Mediana Średni wzrost wynagrodzenia
CIA 8 800 zł 12 600 zł 14 700 zł 14 700 zł 15 800 zł 80%

Źródło: "Grafton Recruitment Salary Survey", Grafton, 2019.

Posiadacz certyfikatu CIA® może pracować w audycie wewnętrznym w całym sektorze finansowym, większości spółek giełdowych, coraz większej ilości mniejszych podmiotów oraz w bardzo wielu podmiotach sektora publicznego.

Maciej Piołunowicz, Wiceprezes IIA Polska:

Certyfikat CIA® jest najprostszym i najszybszym sposobem na wstępną ocenę jakości kandydata do pracy. Oczywiście, jest wielu dobrych audytorów nieposiadających CIA®, warto również dodać, że posiadanie certyfikatu nie gwarantuje jakości pracy. Jednak należy pamiętać, że osoba posiadająca certyfikat CIA® udowodniła już swoją wiedzę z zakresu audytu, a także umiejętność ciężkiej pracy, ponieważ zdobycie certyfikatu wymaga dużego zaangażowania. 

Źródła:

  1. "Goldman Recruitment Salary Survey", goldmanrecruitment.pl.
  2. "CFA Institute compensation study-executive summary", CFA.
  3. "Grafton Recruitment Salary Survey", Grafton.
  4. "Specjalność międzykierunkowa SGH & CIMA", cimaglobal.com.
  5. "O egzaminie ACCA", ue.poznan.pl.
  6. "ACCA – co kryje się za tym tajemniczym skrótem?", students.pl.
  7. "CFA Program", cfapoland.org.
  8. "Certyfikat CIA", iia.org.
Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również