Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Księgowi na rynku pracy 2019. Najbardziej poszukiwani pracownicy

Wyniki badania Barometr Zawodów 2019 pokazują, że w najbliższym czasie pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Kategoria: Wiadomości
06.05.2019
Fot. Chase Clark / Unsplash

Operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, krawcy, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy, pielęgniarki, szefowie kuchni oraz... samodzielni księgowi to zawody, które w raporcie Barometr Zawodów 2019 uchodzą za stale deficytowe, co oznacza, że rekrutacje na te stanowiska już od kilku lat należą do jednych z najtrudniejszych ze względu na niedostateczną liczbę chętnych do podjęcia pracy w stosunku do potrzeb pracodawców. 

Do tego grona, które od kilku lat przoduje w rankingach najbardziej poszukiwanych specjalistów, w 2019 roku dołączyły jeszcze cztery profesje, w tym jedna z branży finansowej – specjaliści ds. rachunkowości i księgowości. Co więcej, także wśród pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, nie występują nadwyżki. Tym samym kolejne badanie potwierdza mocną sytuację księgowych na rynku pracy. 

Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości na rynku pracy 2019

Patrząc dzisiaj na ilość ofert pracy i wyniki raportów dotyczących księgowych, trudno uwierzyć, że jeszcze trzy lata temu, w 2016 roku, zapotrzebowanie na pracowników ds. rachunkowości i księgowości w skali całego kraju było zbilansowane, a w niektórych regionach występowała nawet nadwyżka pracowników. W bardzo krótkim czasie, we wszystkich województwach pojawiły się braki kadrowe. 

Poniższa mapa przedstawia relację między dostępnymi pracownikami ds. rachunkowości i księgowości a potrzebami pracodawców w 2019 roku:

 

Problem z obsadzeniem stanowisk specjalistów ds. rachunkowości i księgowości wynika głównie z braku chętnych do podjęcia takiej pracy. W niektórych regionach pracodawcy zwracają uwagę, że kandydatom brakuje doświadczenia zawodowego lub odpowiednich kwalifikacji, np. umiejętności obsługi programów finansowo-księgowych czy znajomości jęzków obcych. 

Z drugiej strony – kandydaci narzekają na to, że w wielu regionach zamiast dobrze płatnej pracy, oferowane są staże. 

Samodzielni księgowi na rynku pracy 2019

Sytuacja samodzielnych księgowych na rynku pracy jest mocna. Prognozy na najbliższe lata wskazują, że zapotrzebowanie pracodawców na tego typu specjalistów będzie wciąż duże. Obecnie, ze względu na niską podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje, znalezienie pracy w zawodzie nie jest trudne. 

Duże braki kadrowe w księgowości dotyczą niemal wszystkich regionów Polski. Zbilansowana sytuacja występuje jedynie w województwie: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. 

Relację między dostępnymi samodzielnymi księgowymi a potrzebami pracodawców w 2019 roku w poszczególnych regionach przedstawia mapa:

W przypadku samodzielnych księgowych pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, znajomością aktualnych przepisów prawnych oraz programów komputerowych. Brak odpowiednich kwalifikacji jest najczęściej wymienianą przyczyną przez pracodawców, gdy pojawia się pytanie o problemy z daną rekrutacją. Na rynku pracy brakuje pracowników, którzy posiadaliby kompleksową wiedzę, uprawnienia i chęci do podjęcia pracy w danej roli. Dla przykładu: w powiecie puckim brakuje młodej kadry – coraz więcej księgowych przechodzi na emeryturę, a kandydatom na ich stanowisko brakuje kwalifikacji. 

Specjaliści, którzy nie dość, że doskonale poruszają się w kręgu finansowo-księgowym, to jeszcze mogą pochwalić się znajomością języków obcych, są pilnie poszukiwani na rynku pracy. Ten profil pracownika szczególnie interesuje firmy z sektora bpo/ssc, które świadczą usługi finansowo-księgowe dla innych krajów. W związku z tym, że nie w każdym regionie znajdują się centra outsourcingowe, na mapie Polski występuje jeszcze sporo regionów, w których nie są prowadzone rekrutacje na tego typu specjalistów. Z każdym rokiem jednak jest ich coraz mniej. 

Zobaczcie relację między dostępnymi pracownikami ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych a potrzebami pracodawców w 2019 roku:

W Krakowie, który można śmiało nazwać polską stolicą BPO/SSC ze względu na dużą ilość centrów usług wspólnych zlokalizowanych w tym mieście, pracodawcy zwracają uwagę na kilka problemów, z którymi muszą mierzyć się, gdy prowadzą rekrutacje na role księgowych ze znajomością języków obcych. Przede wszystkim kandydaci nie znają kilku języków obcych (język angielski to niezbędne minimum + istotna jest znajomość języka biznesowego/branżowego). Poza tym ci najlepiej wykwalifikowani kandydaci wyjeżdżają za granicę, wobec czego konieczne jest zatrudnienie cudzoziemców. 

W Tychach pracodawcy są skłonni zatrudnić osoby, które dobrze znają języki obce i samodzielnie doszkolić je w zakresie księgowości. Podobną taktykę obrali pracodawcy z powiatu żywieckiego. 

Źródła:

Barometr Zawodów to coroczne ogólnopolskie badanie realizowane na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wyniki, opracowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, mogą być doskonałą podpowiedzią dla osób, planujących karierę – pokazują w których regionach Polski jest największe zapotrzebowanie pracodawców na pracowników poszczególnych branż. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również