Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Manager w dziale Reporting & Accounting – rola, w której potrzebna jest iskra

O tym, jak zostać managerem w Shell, jakie trzeba mieć predyspozycje i jak zbudować dobry zespół rozmawiamy z Tomaszem Jasem, Reporting & Accounting Senior Team Managerem w Shell.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Szersze spojrzenie
Kategoria: Wiadomości
02.01.2019

Redakcja: Jaka była Pana ścieżka kariery?

Tomasz Jas, R&A Senior Team Manager: Zanim dołączyłem do firmy Shell, pierwsze kroki w świecie finansów stawiałem w kancelarii finansowej zajmującej się obsługą finansową. Kolejne doświadczenia zdobywałem w banku, pracując jako analityk finansowy w dziale obsługującym klientów korporacyjnych.

W 2006 roku Shell otworzył Shell Business Operations (SBO) w Zabierzowie pod Krakowem (oddział przeniesiono w 2018 roku do nowego kompleksu budynków Shell Energy Campus przy ulicy Czerwone Maki w Krakowie). Dołączyłem do firmy Shell jako jeden z pierwszych pracowników. Zacząłem pracę na stanowisku księgowego w dziale Księgi Głównej Reporting & Accounting. Przez kolejne lata organizacja rozwijała się, a do Krakowa były przenoszone coraz bardziej zaawansowane operacje. Dzięki zaangażowaniu, chęci rozwoju i determinacji awansowałem na wyższe stanowiska, aż po kilku latach zostałem managerem pierwszego zespołu.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry manager? Czy każdy może nim zostać?

Dla mnie najważniejsza jest chęć pracy z ludźmi i umiejętność wzięcia odpowiedzialności zarówno za ich pracę, jak i rozwój.

Manager powinien mieć także tzw. "iskrę" – energię, by móc pociągnąć za sobą zespół i mieć pozytywne nastawienie. Widzę pozytywy, gdy osoby mogą wychodzić z własną inicjatywą - to rodzi kreatywność i chęć podejmowania ryzyka, dzięki czemu można osiągnąć sukces.

Uważam, że warto sprawdzić, czy dana ścieżka kariery nam odpowiada. Shell daje takie możliwości. Można przejąć rolę Managera i po jakimś czasie, jeśli stwierdzimy, że to nie "to", można przejść na stanowisko specjalisty.

Jak to było w Pana przypadku – czy zawsze miał Pan cechy lidera?

Raczej nie, ale to tkwiło we mnie i zawsze gdzieś miałem w myślach, że chciałbym objąć kiedyś stanowisko lidera. Pamiętam dobrze rozmowy z moimi przełożonymi na temat mojej ścieżki kariery. Prosiłem ich o zadania, które pozwalałyby mi budować właściwe kompetencje i przybliżałyby mnie do roli lidera. Uważam, że chęć połączona z determinacją to dobra droga do zamierzonego celu.

Jaki jest zakres Pana obowiązków Shell? 

Stanowisko R&A Senior Team Manager / Legal Entity Controller charakteryzuje się dość szerokim zakresem obowiązków. Podzieliłbym go na 2 części:

  • operacje finansowe,

Jestem odpowiedzialny za przygotowywane sprawozdań finansowych wraz z całym procesem zamknięcia ksiąg. Moim obowiązkiem jest także autoryzacja operacji księgowych, upewnienie się, że takie księgowania są zasadne i będą spełniały wszystkie wymogi według standardów rachunkowości. Wiąże się z tym też uczestnictwo w licznych konferencjach z partnerami biznesowymi, na których rozmawiamy o wydarzeniach w spółce i ich wpływie na finanse. Moją rolą jest też analiza, jak planowane zmiany wpłyną na wyniki linii biznesu / spółki. Współpracuję również z audytorami zewnętrznymi i wewnętrznymi na potrzeby odbywających się audytów. Działam także w formalnych tzw. networkach – zarówno w Krakowie, jak i w globalnej organizacji R&A – tak, by wymieniać się poglądami i doświadczeniami w bieżących sprawach operacyjnych.

  • zarządzanie zespołami / procesem.

Do moich kluczowych zadań należy zarządzanie zespołem, monitorowanie ustalonych celów zespołowych i indywidualnych, dbanie o rozwój pracowników – tak, by podnosić ich kompetencje, a także regularna komunikacja z osobami w zespole oraz integracja. Przykładam także wagę do optymalizacji procesów, by wyeliminować jak najwięcej manualnych operacji a zaoszczędzony czas dedykować bardziej analitycznym zadaniom. Jestem zaangażowany w różne projekty – zarówno lokalne, jak i globalne.

Różnorodność jest główną cechą tego stanowiska i wpływa na jego atrakcyjność. 

Czy jest jakaś droga, którą poleciłby Pan młodemu człowiekowi, który marzy o pracy jako R&A Senior Team Manager? Co warto studiować?

Oczywiście studiowanie finansów czy księgowości jest bardzo pomocne, ale nie można ograniczać się do kierunków związanych wyłącznie z szeroko rozumianymi finansami. Równie dobrze można mieć inne wykształecenie, a dodatkowo niezależnie dokształcać się. Warto mieć na uwadze, że posiadanie kwalifikacji zawodowych, takich jak kurs samodzielnego księgowego, biegłego rewidenta, ACCA czy CIMA, będą zawsze pomocne i powinny przyspieszyć drogę do pożądanej roli.

Jakie umiejętności miękkie i twarde są preferowane na tym stanowisku?

Shell stawia zarówno na budowanie relacji z partnerami biznesowymi, jak i na właściwy dialog w zespole. W toku transformacji, które przechodzą różne działy, rozmowy z managerami wyższego szczebla z lokalizacji, gdzie prowadzimy biznes, czy audytorami zewnętrznymi, to codzienność. Właściwa synteza, wyciąganie wniosków i – na ich podstawie – podejmowanie decyzji to konieczność. Nie zapomnijmy też o właściwych umiejętnościach prezentacji. Dlatego ważna jest umiejętność przekazania treści biznesowej, zainteresowania odbiorców przekazywaną treścią i opowiedzenia – co stoi za liczbami, określenie wpływów na biznes Shella i odwrotnie.

Natomiast spośród umiejętności twardych najważniejsze, moim zdaniem, są: umiejętność pracy ze sprawozdaniem finansowym, znajomość IFRS-ów wraz z podążaniem za ich zmianami i analizą ich wpływu na spółkę.

Czy pracując w Shell można zdobyć jakieś kompetencje?

Jak najbardziej! Wielu managerów wywodzi się z firmy. Mamy szkolenia finansowane przez Shell, które wspierają zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde (np. np IFRS, SIMA, ACCA) na wielu stopniach zaawansowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników, stworzyliśmy także dodatkowe wewnętrzne cykle szkoleń prowadzone przez doświadczone osoby z firmy. Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym w Shell był program dla osób chcących zostać Managerami. Jest to cykl szkoleń pokazujący warsztat managera. Pracownicy, którzy chcą obrać tę ścieżkę zawodową, mogą brać udział w sesjach połączonych z praktycznymi ćwiczeniami i tym samym nabyć nowe kompetencje.

Na co szczególnie zwracają Państwo uwagę, gdy przeglądacie Państwo CV kandydatów aplikujących na stanowisko R&A Senior Team Manager/ Legal Entity Controller?

Przede wszystkim przyglądamy się doświadczeniu zawodowemu. Praca w dużym przedsiębiorstwie, bądź międzynarodowej korporacji będzie atutem. Z racji tego, że na tym stanowisku osoba zarządza także podległymi organizacyjnie zespołami, oczekujemy kilkuletniego doświadczenia na stanowisku liderskim. Bardzo ważne dla nas są także: umiejętność komunikacji i współpracy, udział w projektach, co później skrupulatnie badamy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy R&A Senior Team Manager w Shell ma wytyczoną drogę awansu? Jak ona przebiega?

Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku dalej chce się rozwijać dana osoba. W krakowskich finansach Shella pracuje ponad 1600 osób. W ramach działu można awansować na stanowisko Operations Managera odpowiedzialnego za większy region, można takżę obrać rolę samodzielną – rolę projektową czy też przejść do części R&A Upstream, gdzie ta praca ma troszkę inny charakter.

W SBO mamy też cały zakres działów finansowych, jak np. dział podatków czy dział kredytowy. Także możliwości jest wiele, i uważam, że to jest coś, co wyróżnia firmę Shell na krakowskim rynku pracodawców.

Jakie metody stosują managerowie, by zmotywować swoich pracowników do pracy?

Mamy jasny proces oceny pracownika. Dużo zależy od samego pracownika, jak będzie zaangażowany w pracę, co wniesie dodatkowo do zespołu, dla firmy. To wszystko przekłada się także na możliwość rozwoju pracownika czy też awansu. Managerowie wspierają pracowników pod kątem ekspozycji silnych stron oraz zaadresowania obszarów będących do rozwoju.

I na koniec, czy ma Pan jakiś swój sprawdzony sposób na to, jak zbudować dobry zespół?

Uważam, że warto postawić na różnorodność. To procentuje i przekłada się na efekty. Dzięki temu zespół i manager będą się rozwijać.

Dziękuję za rozmowę. 

Tekst powstał w ramach akcji Szersze spojrzenie, którą KarierawFinansach.pl realizuje wspólnie z Shell Business Operations. Polecamy też pozostałe teksty, które dotyczą pracy w Shell:

Ekspert: Tomasz Jas
R&A Senior Team Manager / Legal Entity Controller Shell Business Operations

Starszy Manager z 12-letnim doświadczeniem w dziale Reporting and Accounting (R&A). Odpowiedzialny za procesy: Księgi Głównej, Środków Trwałych oraz Sprawozdań Finansowych (Grupowych i Statutowych). Posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz w procesach transformacji. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również