Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Okiem eksperta

Akcja redakcyjna: Okiem eksperta

Wiadomości
Komitety audytu: zadania oraz wymogi
W Polsce komitety audytu zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę. Powoli dokonuje się również ich ewolucja. Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przestają postrzegać komitety jako wyłącznie wymóg ustawowy. W wyniku nowych regulacji unijnych stają się one ważnym ogniwem oceny ryzyka w przedsiębiorstwach. O komitetach audytu pisze Ewa Jakubczyk-Cały, Prezes Zarządu PKF Consult.

Opublikowane: 10.04.2015
Autor: Ewa Jakubczyk-Cały

Wiadomości
Telematyka otworzy nowy rozdział w świecie finansów?
Większa inwigilacja czy skuteczniejszy pakiet usług? Telematyka z pewnością ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedno jednakże możemy uznać za pewnik – to mało jeszcze powszechne zjawisko przebuduje sektor finansów. O telematycznych wyzwaniach, głównie w sektorze ubezpieczeń, rozmawiamy z Konradem Owsińskim z LINK4.

Opublikowane: 01.04.2015
Autor: Jakub Jański

Wiadomości
Rachunkowość na zakręcie kapitału intelektualnego
Żyjemy w szczególnym okresie rewolucyjnych zmian polegających na przejściu od gospodarki przemysłowej do gospodarki opartej na wiedzy. Ma to bardzo duży wpływ na sposób funkcjonowania społeczeństwa, przedsiębiorstw, szkół wyższych i średnich, firm szkoleniowych, ale także wykwalifikowanych pracowników. Dla księgowych czas rewolucji dopiero nadchodzi. Dotychczas księgi rachunkowe oraz sprawozdawczość skoncentrowane było wyłącznie na kapitale finansowym. Czy to wystarczy, skoro w gospodarce opartej na wiedzy najważniejszy zdaje się być kapitał intelektualny?

Opublikowane: 10.03.2015
Autor: Lesław Niemczyk

Wiadomości
Zdrowa konkurencja opłaci się nam wszystkim
Procesy globalizacyjne pozwoliły na umocnienie się pozycji Polski jako jednej z najchętniej wybieranych przez inwestorów lokalizacji centrów usług dla biznesu. W ciągu niespełna dwóch i pół roku sektor nowoczesnych usług biznesowych urósł aż o 50 proc. Czy konkurencja pomiędzy centrami może się opłacić zarówno pracodawcom tego sektora, jak i ich pracownikom?

Opublikowane: 09.03.2015
Autor: Michał Stępień

Wiadomości
Wyższa jakość usług, etyka zawodowa i uporządkowanie kwalifikacji
W pierwszej połowie lutego sektor bankowy przedstawił swoją wizję Sektorowej Ramy Kwalifikacji. O tym, jakie zmiany ze sobą niesie i w jaki sposób wpłynie na karierę pracowników banku, rozmawiamy z Mariolą Szymańską-Koszczyc, Wiceprezesem Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Opublikowane: 24.02.2015
Autor: Jakub Jański

Wiadomości
Outsourcing inwentaryzacyjny. Pomysł na nową karierę konsultanta?
Idea outsourcingu inwentaryzacyjnego narodziła się w latach 50. XX wieku w USA. Wcześniej przedsiębiorstwa przeprowadzały remanent we własnym zakresie. W Polsce idea outsourcingu procesu inwentaryzacji nie jest tak oczywista. Jednakże duże przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na tę usługę, sięgając po wsparcie firm konsultingowych. O tym, na czym polega ten obszar doradczy, opowiada Karol Plewa z MDDP Business Consulting.

Opublikowane: 24.02.2015
Autor: Karol Plewa

Wiadomości
Francuski jednym z narzędzi księgowego XXI wieku
Żyjemy w czasach dynamicznie zmieniających się ustaw oraz odczuwamy potrzebę ciągłego rozwoju. Księgowy w zarękawkach jest częścią przeszłości. To zawód o sporej dynamice, którą z zewnątrz nie zawsze można dostrzec. O tym, kim jest księgowy znajomością języka francuskiego – pisze Jadwiga Czarnowska, ekspert CFR.

Opublikowane: 16.02.2015
Autor: Jakub Jański

Wiadomości
Czym zaskoczy nas rynek pracy w tym roku?
Jakie branże sektora finansowego będą najdynamiczniej rozwijać się w 2015 roku? Jakich kompetencji będą poszukiwać wśród kandydatów pracodawcy? Czy dzięki napływowi zagranicznych inwestycji możemy liczyć na rynek pracownika? Na te pytania odpowiadają Irmina Maciaszek oraz Katarzyna Potrzuska z firmy rekrutacyjnej Randstad.

Opublikowane: 11.02.2015
Autor: Jakub Jański