Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CFP (Certified Financial Planner)

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej CFP (Certified Financial Planner).
Kategoria: Inwestycje
14.12.2021

CFP (Certified Financial Planner) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu planowania finansowego.

Dane podstawowe

Kwalifikacja CFP przyznawana jest przez Certified Financial Planner Board of Standards na terenie Stanów Zjednoczonych, a także przez kilkanaście innych organizacji związanych ze stowarzyszeniem Financial Planning Standards Board, działających na całym świecie. Uzyskanie certyfikatu CFP obecnie nie jest w Polsce możliwe. Najbliższa siedziba organizacji związanej z FPSB, która przyznaje kwalifikację CFP, znajduje się w Niemczech.

Zakres

Kandydaci do certyfikacji CFP muszą zdać egzamin, który sprawdza umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu planowania finansowego w rzeczywistych sytuacjach. 

Perspektywy rozwoju

Kwalifikacja CFP jest jedną z nielicznych kwalifikacji międzynarodowych w zakresie planowania finansowego. Dobrze rozpoznawalna w Stanach Zjednoczonych, staje się coraz popularniejsza także w krajach europejskich. Certyfikowani planerzy finansowi posiadają silniejszą pozycję na rynku pracy, co sprawia, że mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż planerzy nieposiadający tytułu potwierdzającego posiadaną przez nich wiedzę i znajomość międzynarodowych standardów.

Opracowanie na podstawie Certified Financial Planner Board.