Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CISSP (Certified Information Systems Security Professional)

Ze względu na rosnące zagrożenie utraty lub przecieku informacji, organizacje poszukują doświadczonych specjalistów, którzy zapewnią im poufność przy jednoczesnej dostępności wartościowych informacji.
Kategoria: Audyt
03.06.2013

CISSP (Certified Information Systems Security Professional) jest międzynarodową kwalifikacją w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. 

Dane podstawowe

CISSP jest certyfikatem potwierdzającym wiedzę i umiejętności z zakresu systemów zabezpieczeń, przyznawanym przez organizację ISC2 (International Information Systems Security Certification Consortium). CISSP jest pierwszym certyfikatem w obszarze bezpieczeństwa informacji, który spełnił rygorystyczne wymogi Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 17024:2003. Obecnie CISSP uznawany jest za jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych certyfikatów z zakresu bezpieczeństwa informacji.

Zakres

Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, który warunkuje uzyskanie certyfikatu CISSP, należy posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie co najmniej dwóch z dziesięciu niżej wypisanych obszarów lub czteroletnie doświadczenie zawodowe oraz tytuł magistra z zakresu bezpieczeństwa.  
Egzamin CISSP uznawany jest za jeden z najtrudniejszych egzaminów certyfikacyjnych. Wymagany zakres wiedzy jest bardzo szeroki, a sam egzamin trwa aż 6 godzin.

Wymagania egzaminacyjne podzielone zostały na dziesięć obszarów:

  1. Kontrola dostępu
  2. Bezpieczeństwo telekomunikacji i sieci
  3. Bezpieczeństwo aplikacji
  4. Planowanie ciągłości funkcjonowania organizacji oraz odtwarzania systemów
  5. Zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwo informacji
  6. Prawo, regulacje, normy, dochodzenia
  7. Kryptografia
  8. Modelowanie i architektura bezpieczeństwa
  9. Bezpieczeństwo operacyjne
  10. Bezpieczeństwo fizyczne

Czas trwania egzaminu: 6 godzin
Typ: test jednokrotnego wyboru
Objętość: 250 pytań

Egzamin przeprowadzany jest wyłącznie w języku angielskim. Do egzaminu można przygotować się samodzielnie lub poprzez uczestnictwo w kursie przygotowującym do egzaminu CISSP. Tego typu kursy organizowane są w Polsce przez firmy zajmujące się przeprowadzaniem szkoleń, m.in. ISecMan, MultiTrain czy Clico Ltd. Koszt takiego kursu to ok. 6000 złotych. Jedyną firmą prowadzącą seminaria autoryzowane przez ISC2 jest Clico Ltd. Szczegółowe informacje na temat kursów można uzyskać na stronach internetowych organizacji.

Egzaminy przeprowadzane są w kilkudziesięciu krajach, w tym w Polsce, w Warszawie. Koszt przystąpienia do egzaminu to 599 dolarów. W przypadku otrzymania negatywnego wyniku, do egzaminu można przystąpić ponownie nie wcześniej niż upływie trzech miesięcy od daty pierwszego podejścia.  

Czas trwania

Certyfikat CISSP ważny jest przez trzy lata i aby go odnowić należy zdać egzamin ponownie. Przedłużenia uzyskuje się także poprzez zdobywanie punktów CPE (Continuing Professional Education), minimum 120 CPE w ciągu trzech lat, z czego w ciągu roku minimum 20 CPE. Punkty otrzymuje się uczestnicząc w konferencjach (1 CPE/h), poprzez przygotowania do szkoleń innych, (4 CPE/h), publikując artykuły (10 CPE/art) i książki (40 CPE/książkę).

Perspektywy rozwoju

CISSP otwiera przed posiadaczami kwalifikacji szerokie możliwości w zakresie bezpieczeństwa informacji. Jako jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów w tej branży daje duże szanse rozwoju zawodowego nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Certyfikowany CISSP może pracować jako: konsultant, manager lub architekt bezpieczeństwa, audytor, manager IT, analityk bezpieczeństwa, dyrektor ds. bezpieczeństwa lub zajmować inne stanowisko związane z zarządzaniem bezpieczeństwem informacji. 

Opracowanie na podstawie International Information Systems Security Certification Consortium .

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć