Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CISSP (Certified Information Systems Security Professional)

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej CISSP: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji CISSP (Certified Information Systems Security Professional).
Kategoria: Bankowość
11.01.2022

CISSP (Certified Information Systems Security Professional) jest międzynarodową kwalifikacją w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. 

Dane podstawowe

CISSP jest certyfikatem potwierdzającym wiedzę i umiejętności z zakresu systemów zabezpieczeń, przyznawanym przez organizację ISC2 (International Information Systems Security Certification Consortium).

CISSP jest pierwszym certyfikatem w obszarze bezpieczeństwa informacji, który spełnił rygorystyczne wymogi Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 17024:2003. Obecnie CISSP uznawany jest za jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych certyfikatów z zakresu bezpieczeństwa informacji.

Zakres

Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, który warunkuje uzyskanie certyfikatu CISSP, należy posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie co najmniej dwóch z dziesięciu niżej wypisanych obszarów lub czteroletnie doświadczenie zawodowe oraz tytuł magistra z zakresu bezpieczeństwa.

Egzamin CISSP uznawany jest za jeden z najtrudniejszych egzaminów certyfikacyjnych. Wymagany zakres wiedzy jest bardzo szeroki, a sam egzamin trwa aż 6 godzin.

Zakres tematyczny egzaminu CISSP obejmuje następujące obszary:

  1. Security and Risk Management
  2. Asset Security
  3. Security Architecture and Engineering
  4. Communication and Network Security
  5. Identity and Access Management (IAM)
  6. Security Assessment and Testing
  7. Security Operations
  8. Software Development Security

Czas trwania

Aby zdobyć certyfikat CISSP należy zdać egzamin i mieć co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego w co najmniej dwóch z ośmiu domen wspólnego zasobu wiedzy (ISC)² CISSP (CBK).

Perspektywy rozwoju

CISSP otwiera przed posiadaczami kwalifikacji szerokie możliwości w zakresie bezpieczeństwa informacji. Jako jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów w tej branży daje duże szanse rozwoju zawodowego nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Certyfikowany CISSP może pracować jako: konsultant, manager lub architekt bezpieczeństwa, audytor, manager IT, analityk bezpieczeństwa, dyrektor ds. bezpieczeństwa lub zajmować inne stanowisko związane z zarządzaniem bezpieczeństwem informacji. 

Opracowanie na podstawie isc2.org.