Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kierownik zespołu agentów

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę kierownika zespołu agentów. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia kierownik zespołu agentów.
Branża: Ubezpieczenia
28.06.2013

Kierownik zespołu agentów w firmie ubezpieczeniowej reprezentuje wraz z zespołem tak zwaną sieć własną. Sprzedaż produktów ubezpieczeniowych jest realizowana również przez wiele innych kanałów dystrybucji, m.in. za pośrednictwem firm brokerskich, firm zajmujących się doradztwem finansowymi oraz banków. Agent ubezpieczeniowy oferuje produkty jednej firmy ubezpieczeniowej i koncentruje się na rynku klientów indywidualnych oraz małych firm. Duże firmy decydują się coraz częściej na korzystanie z usług firm brokerskich, które z jednej strony potrafią znaleźć na rynku ofertę najlepszą pod kątem cenowym i dopasowaną do potrzeb klienta, a z drugiej – reprezentują interes klienta w kontaktach z firmą ubezpieczeniową.

Zakres obowiązków

  • zarządzanie zespołem agentów w zakresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowych (komunikacyjnych, majątkowych, OC, osobowych, inwestycyjnych),
  • odpowiedzialność za sprzedaż i realizację budżetu,
  • odpowiedzialność za jakość obsługi klienta,
  • zarządzanie zespołem: rekrutacja agentów, motywowanie, prowadzenie szkoleń,
  • wspieranie agentów w procesie pozyskiwania klientów indywidualnych oraz firm,
  • analizowanie potencjału powierzonej części rynku,
  • monitorowanie oferty firm konkurencyjnych,
  • współpraca z innymi działami firmy ubezpieczeniowej. 

Profil

Kierownik zespołu agentów powinien zdobyć wcześniej doświadczenie na stanowisku agenta ubezpieczeniowego. Istotna na tym stanowisku jest umiejętność zarządzania i motywowania podległych pracowników oraz bardzo dobra wiedza na temat oferty produktowej firmy ubezpieczeniowej.

Perspektywy rozwoju

Kierownik zespołu agentów może kontynuować karierę w sprzedaży w branży ubezpieczeniowej awansując kolejno na stanowisko dyrektora oddziału lub dyrektora regionalnego. Alternatywną ścieżką kariery jest stanowisko brokera ubezpieczeniowego lub inne działy w ramach firmy ubezpieczeniowej: underwritingu lub marketingu. Umiejętność zarządzania zespołem oraz znajomość oferty produktowej to również atut w przypadku kandydatów na dyrektora oddziału w bankowości detalicznej

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku kierownika zespołu agentów wynosi: 

dolny kwartyl mediana górny kwartyl
6 000 zł 8 000 zł  13 000 zł

Źródło: Hays Poland Raport Płacowy 2024.