Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

AR (Accounts Receivable)

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie accounts receivable (AR).
18.10.2019
Dowiedz się, co oznacza pojęcie AR (Accounts Receivable). Poznaj definicję pojęcia AR (Accounts Receivable).

AR (Accounts Receivable) – definicja

Pod nazwą Accounts Receivable i skrótem AR kryje się Dział Należności w księgowości BPO/SSC. 

Praca tego działu skupia się na wystawianiu faktur sprzedażowych, kontroli i księgowaniu ich w systemie. W związku z koniecznością wyjaśniania niezgodności, które mogą się pojawiać, lub też uzgadnianiem sald, pracownicy tego departamentu powinni mieć łatwość nawiązywania kontaktów oraz asertywność w rozmowach telefonicznych. Jednym z głównych obowiązków pracowników tego działu jest bowiem kontakt telefoniczny lub mailowy z klientami bądź spółkami firmy. 

AR (Accounts Receivable) – możliwe ścieżki kariery

W ramach tego działu możliwe są różnorodne ścieżki rozwoju zawodowego, np.:

  • Fakturzysta: współpracuje z zespołami ds. sprzedaży w celu systematycznego sporządzania i wysyłania faktur do klientów.
  • Specjalista ds. zarządzania gotówką: dba o szybki i dokładny podział przychodów, które wpływają na podstawie faktur między odpowiednimi działami i funkcjami.
  • Specjalista ds. inkasa i sporów: inkasuje zaległe płatności i rozwiązuje problemy związane płatnościami wskazane przez klientów.
  • Specjalista ds. zarządzania kredytem: wykonuje codzienne zadania związane z zarządzaniem kredytami i czuwa na aktualnością informacji i analiz kredytowych.
  • Kierownik działu należności: koordynuje pracę działu należności zapewniając, że płatności klientów są sprawnie przetwarzanie.

Źródło: ACCA Global.