Temat tygodnia
Wywiad z Gabrielą Plencler-Borecką, Employer Branding Process Lead w Capgemini Polska.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CISA (Certified Information Systems Auditor)

Wykonywanie zawodu audytora wewnętrznego wymaga zdobycia jednej z uwzględnionych w ustawie o finansach publicznych kwalifikacji. CISA jest jedną z najbardziej prestiżowych kwalifikacji dających uprawnienia audytorskie.
Kategoria: Audyt
04.06.2013

CISA (Certified Information Systems Auditor) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu audytu IT.

Dane podstawowe

Kwalifikacja CISA przyznawana jest przez ISACA – stowarzyszenie o globalnej skali, zrzeszające około 100 000 specjalistów z zakresu IT pochodzących z ponad 180 krajów. Do niedawna za rozwinięcie skrótu ISACA uznawane było Information Systems Audit and Control Association. W tej chwili obowiązuje wyłącznie nazwa skrócona. Więcej informacji na temat ISACA można znaleźć na stronie internetowej organizacji: www.isaca.org

Certyfikat CISA wymieniany jest w dwóch źródłach polskiego prawa:

1. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji CISA znalazła się na liście certyfikatów uprawniających do prowadzenia kontroli projektów informatycznych i systemów teleinformatycznych.

2. Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, CISA jest certyfikatem uprawniającym do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego w Polsce.

Zakres

Działania w celu zdobycia certyfikatu CISA nie ograniczają się jedynie do uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu. Istotne jest także doświadczenie zawodowe. ISACA wymaga od kandydatów pięcioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie audytu IT lub w dziedzinie bezpieczeństwa. Istnieje możliwość skrócenia wymaganego doświadczenia zawodowego do lat czterech, jeśli kandydat posiada wykształcenie na poziomie licencjata lub do trzech lat w przypadku posiadania tytułu magistra.

Do egzaminu można przystąpić z niespełnionymi wymaganiami dotyczącymi doświadczenia zawodowego. Jest to jednak warunek, który należy spełnić w ciągu 5 lat od daty przystąpienia do egzaminu.

Zakres materiału niezbędnego do opanowania w momencie przystępowania do egzaminu CISA podzielony został na pięć kategorii:

  1. The Process of Auditing Information Systems (14%);
  2. Governance and Management of IT (14%);
  3. Information Systems Acquisition, Development and Implementation (19%);
  4. Information Systems Operations, Maintenance and Support (23%);
  5. Protection of Information Assets (30%).

Czas trwania egzaminu: 4 godziny
Typ: test wielokrotnego wyboru
Objętość: 200 pytań

Do egzaminu można przygotować się samodzielnie lub zapisać się na kurs. Kursy organizowane przez organizację ISACA odbywają się także w Polsce. Zapisując się na kurs można wybrać jedną z trzech lokalizacji: Warszawę, Katowice lub Ustroń Śląski. Kursy trwają 4 dni i są przeprowadzane w grupach od 4 do 12 osób. Opłata za kurs wynosi 2890 złotych dla członków ISACA oraz 3190 złotych dla osób niebędących członkami organizacji. Istnieje także możliwość zakupienia podręczników przygotowujących do egzaminów. Cena podręcznika przygotowującego do egzaminu CISA wynosi 535 złotych.

Egzaminy odbywają się co trzy miesiące w centrach egzaminacyjnych organizacji ISACA. Egzamin można napisać także w Polsce – w Katowicach oraz w Warszawie. Koszt przystąpienia do egzaminu waha się między 410 a 710 dolarów. Wysokość opłaty zależy od terminu zapisania się na egzamin. Wcześniejsza rejestracja daje gwarancję niższego kosztu. Ponadto członkowie organizacji ISACA otrzymują zniżkę w wysokości 175 dolarów.  

Czas trwania

Osoby posiadające certyfikat CISA, w celu jego podtrzymania, zobowiązane są do spełniania polityki ciągłego doskonalenia zawodowego (CPE), oraz wnoszenia rocznych opłat członkowskich ISACA.

Perspektywy rozwoju

CISA to certyfikat przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia audytora wewnętrznego lub są doświadczonymi audytorami, którym zależy na podnoszeniu własnych kompetencji i ciągłym rozwoju zawodowym. Wiedza, jaką posiada certyfikowany CISA jest przydatna przede wszystkim w audycie systemów informatycznych.

Opracowanie na podstawie ISACA.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć