Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Tranzycja

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie tranzycja.
23.03.2021
W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie tranzycja w biznesie.

Co to jest tranzycja? Definicja

Tranzycja oznacza w biznesie cały proces migracji i przenoszenia wiedzy, systemów oraz działań operacyjnych od klienta do wyspecjalizowanej jednostki zewnętrznej. Najczęściej o tranzycji mówimy w kontekście sektora nowoczesnych usług biznesowych. 

Tranzycja procesów to szereg złożonych i niepowtarzalnych działań w przypadku każdej organizacji, która decyduje się na jej przeprowadzenie. Istnieje ogólny wzorzec postępowania w przypadku przenoszenia procesów do centrów BPO i SSC, jednak poszczególne organizacje wypracowują własne metodyki pozwalające im na jak najsprawniejsze dostosowanie dotychczasowych rozwiązań do nowego miejsca. Opierają się zazwyczaj na fazach działania, na które składa się:

  • planowanie;
  • analiza procesów;
  • przygotowanie dokumentacji;
  • treningi dla zespołów delivery i klienta;
  • stabilizacja.

Osobą odpowiedzialną za poprawne wdrożenie założeń i stojącą na czele zespołu kierującego przenoszeniem procesów jest Transition Manager. Jego rola wykracza znacznie poza przeprowadzenie organizacji przez proces transferu wiedzy, systemów i operacji, bowiem Transition Manager dba również o wartość dodaną wynikającą z projektu.

Źródło: Transition manager, "Kariera w Finansach i Bankowości 2016/17".