Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CRMA (Certification in Risk Management Assurance)

Wiedza na temat skutecznego zarządzania ryzykiem w połączeniu z umiejętnościami przeprowadzania kontroli wewnętrznych - czego potwierdzeniem jest kwalifikacja CRMA - daje możliwość przeprowadzania audytu wewnętrznego na najwyższym poziomie.
03.06.2013

CRMA (Certification in Risk Management Assurance) jest międzynarodową kwalifikacją w dziedzinie audytu i zarządzania ryzykiem. 

Dane podstawowe

Choć kwalifikacja CRMA powstała w drugiej połowie 2012 roku, w tej chwili kwalifikację posiada już 5500 osób, a 4500 jest w trakcie procesu certyfikacyjnego. Rejestrację na egzaminy warunkujące zdobycie certyfikatu CRMA w Polsce otwarto 1 maja 2013 roku, natomiast egzaminy przeprowadzane są od 1 lipca 2013 roku. CRMA przyznawany jest przez Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych (IIA - The Institute of Internal Auditors), znane głównie z przyznawania certyfikatów CIA oraz CGAP. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej organizacji: www.theiia.org.

Zakres

Aby otrzymać certyfikat CRMA należy zdać dwa egzaminy: pierwszą część egzaminu CIA oraz egzamin właściwy CRMA, posiadać wyższe wykształcenie, oraz co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego w audycie, zarządzaniu ryzykiem lub innej powiązanej branży.

Egzamin CRMA sprawdza wiedzę w zakresie zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego. 

Zagadnienia:

I: Organizational governance related to risk management (25-30%);
II:  Principles of risk managment processes (25-30%);
III: Assurance role of the internal auditor (IA) (20-25%);
IV: Consulting role of the internal audito (IA) (20-25%).

Czas: 2 godziny
Typ: test jednokrotnego wyboru
Objętość: 100 pytań

Egzamin przeprowadzany jest wyłącznie w języku angielskim. Do egzaminu CRMA można przystępować w ponad 500 miejscach na świecie, w tym w Warszawie oraz Lublinie. Aby przystąpić do egzaminu należy zarejestrować się na stronie internetowej organizacji i wnieść opłatę w wysokości 450 dolarów.
Posiadacze kwalifikacji CRMA, w celu jej podtrzymania muszą uczestniczyć w Programie Ustawicznego Dokształcania (CPE).  

Czas trwania

Wszystkie wymagania należy spełnić w czasie 4 lat od momentu zatwierdzenia aplikacji. Po tym okresie wszelkie płatności i zdane egzaminy przepadają.

Perspektywy rozwoju

Osoby, które zdecydują się na zdobycie certyfikatu CRMA, mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się audytem wewnętrznym oraz zarządzaniem ryzykiem, takich jak firmy konsultingowe oraz audytorskie czy banki inwestycyjne i komercyjne.
Kwalifikacja CRMA może być także traktowana jako forma poszerzenia wiedzy w zakresie audytu przez posiadaczy certyfikatu CIA.

Opracowanie na podstawie The Institute of Internal Auditors.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć