Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Financial Analyst (Analityk finansowy)

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę Financial Analyst (Analityka finansowego). Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: Księgowość funduszy
16.03.2014

Zadaniem Financial Analyst jest dostarczanie raportów na temat sytuacji finansowej podmiotów oraz sytuacji na rynku różnego rodzaju klientom wewnętrznym i zewnętrznym. Główną rolą Financial Analyst w funduszach jest dostarczanie danych i rekomendacji, które stanowią podstawę decyzji inwestycyjnych. Praca na tym stanowisku wymaga znajomości mikro- i makroekonomii, procesów budżetowania, prognozowania i planowania w perspektywie krótko- i długoterminowej. Financial Analyst w zależności od miejsca zatrudnienia i wyznaczonej roli obsługujie raporty krótkoterminowe (dzienne, miesięczne i kwartalne) oraz roczne.

Zakres obowiązków

  • analiza danych finansowych podmiotów oraz sytuacji rynkowej pod kątem inwestycji,
  • przygotowywanie raportów, rekomendacji i ratingów dla managerów działów inwestycji,
  • monitorowanie zmian prawnych, gospodarczych i politycznych wpływających na sytuację finansową podmiotów,
  • przygotowanie modeli finansowych do przewidywania warunków ekonomicznych w przyszłości dla poszczególnych branż i sektorów rynku,
  • aktywne pozyskiwanie danych poprzez analizę dokumentów publicznie dostępnych, udział w konferencjach i spotkaniach. 

Profil

Aby rozpocząć pracę na stanowisku Financial Analyst, należy ukończyć studia z zakresu finansów lub ekonomii, posiadać doskonałą znajomość języka angielskiego, umiejętności analizy i syntezy danych, znajomość zasad analizy technicznej, doskonałe umiejętności komunikacyjne, zdolność zarówno do pracy samodzielnej, jak i zespołowej.

Perspektywy rozwoju

W ramach działu awans analityka przebiega od stanowiska Senior Financial Analyst, poprzez kierownika zespołu analityków, do stanowiska Financial Analysis Manager (manager działu analiz). W awansie na najwyższe stanowiska pomocne jest zdobycie tytułów Chartered Financial Analyst (CFA) oraz Certified International Investment Analyst (CIIA). Czasem Financial Analysis Manager obejmuje dział posiadający większe kompetencje, poszerzone o planowanie, awansując na pozycję Manager of Financial Planning and Analysis.