30-09-2012 |

Najczęściej popełniane błędy w liście motywacyjnym

Ponieważ napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest łatwym zadaniem, często pojawiają się w nim błędy. Zanim prześlemy list motywacyjny do pracodawcy, warto sprawdzić go pod kątem najczęściej popełnianych błędów.
 

Estetyka
Ponieważ list motywacyjny ma być naszą wizytówką i zachętą dla potencjalnego pracodawcy do rozmowy, to musi on być bardzo estetyczny. W tym przypadku estetyczny oznacza:
- poprawnie zredagowany; odpowiednia konstrukcja, akapity itd.,
- jeśli jest pisany na papierze, to papier musi być czysty i bez zgięć, nie można stosować papieru kolorowego,
- wysyłając ten sam list do wielu pracodawców, należy pamiętać o zmianie danych adresowych oraz informacji o źródle ogłoszenia.

 

Stylistyka, ortografia
Kandydaci często nie są świadomi swoich umiejętności związanych z redagowaniem tekstów, a dokładniej z ich brakiem. Ubogi stylistycznie tekst skutecznie zniechęci osobę, która będzie go czytać. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy znajomych lub osób zajmujących się profesjonalnie redagowaniem tekstów.

 

Jeśli chodzi o ortografię, to najlepiej korzystać z zaawansowanych edytorów tekstu, które dają możliwość sprawdzenia dokumentu pod względem poprawności ortograficznej.

 

Pochlebstwa
Wbrew pozorom pochlebstwa nie są mile widzianym elementem listów motywacyjnych. Pracodawca chce nas zatrudnić ze względu na nasze umiejętności, a nie dlatego, że jesteśmy pełni podziwu dla pozycji firmy na rynku.

 

„Wodolejstwo"
List motywacyjny powinien być krótki (ok. trzy czwarte formatu a4), przyjemny w czytaniu i na temat. Pisanie listów dłuższych niż jedna strona kompletnie nie ma sensu. Możemy zostać odebrani jako osoby chcące coś ukryć w potoku słów.

 

Kłamstwo
Jakiekolwiek nieprawdziwe informacje na nasz temat zostaną prędzej czy później zweryfikowane. Dotyczy to szczególnie informacji odnoszących się do naszych umiejętności i doświadczenia.

 

Najlepszą radą, jakiej można w tym miejscu udzielić, to pokazanie swojego listu kompetentnej osobie, która krytycznie przeanalizuje każdą część listu i doradzi w sprawie ewentualnych poprawek.

Temat pod lupą
Artykuł sponsorowany

Doradca Podatkowy, czy szkolenia są obowiązkowe?

Ustawa o doradztwie podatkowym nakłada na wszystkich doradców obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, zaś Zasady Etyki Doradców Podatkowych precyzują możliwości realizacji tego obowiązku.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Audit OdyssEY – zapisy do konkursu EY dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów

Od 15 lutego do 31 marca przyjmowane są zapisy do drugiej edycji organizowanego przez EY konkursu studenckiego dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów – Audit OdyssEY.

Więcej wydarzeń
UE