30-09-2012 | CVkonsultanci.pl

Pytania behawioralne - bądź przygotowany

Wielu pracodawców coraz częściej w trakcie rozmów kwalifikacyjnych posługuje się pytaniami behawioralnymi. Kieruje nimi fakt, że tego typu otwarte pytania dają lepszy obraz naszych prawdziwych umiejętności i doświadczeń niż CV czy list motywacyjny.
 

Ogólna odpowiedź na pytanie o naszych zachowaniach nie jest, tym czego szuka pracodawca. Rekruter chce w szczegółach dowiedzieć się, jak poradziliśmy sobie w konkretnych sytuacjach, zadaniach czy projektach. Przesłanką pytań behawioralnych jest zależność między naszymi doświadczeniami i ich wpływem na podejmowanie decyzji w przyszłości.


Mimo że przygotowanie odpowiedzi na pytania behawioralne będzie trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku standardowych pytań, to warto przeprowadzić krótką analizę swoich umiejętności, doświadczeń i konkretnych osiągnięć. Bardzo ważnym elementem w udzielaniu odpowiedzi na pytania jest uczciwość i szczerość. Szczerość dotyczy także ujawniania błędów, jakie popełniliśmy w przeszłości. Pracodawca nie szuka ideału, szuka osoby, która potrafi i chce się rozwijać, i potrafi wyciągać konsekwencje z popełnionych błędów. Wniosek z tego taki, że nie warto mówić, że nie popełniamy żadnych błędów.


Oto czego oczekuje rekruter w odpowiedziach na pytania behawioralne:


 1. Krótkiego opisu sytuacji, projektu lub wydarzenia
 2. Opisu Twojej reakcji oraz jak sobie poradziłeś z problemem
 3. Krótkiego opisu wyniku całej sytuacji oraz Twojej oceny na jego temat

Jeśli masz taką możliwość, to warto przeprowadzić z drugą osobą zainscenizowaną rozmowę kwalifikacyjną. Poproś tę osobę o zadawanie wnikliwych i szczegółowych pytań w trakcie udzielania odpowiedzi. Poniżej seria przykładowych pytań behawioralnych:

 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś wykazać inicjatywę, kreatywne myślenie.
 • Opisz sytuację, w której zmotywowałeś się do wykonania zadania, którego nie miałeś ochoty wykonywać.
 • Pomyśl o „trudnym" przełożonym, nauczycielu lub osobie. Jakie cechy tej osoby stanowiły barierę? Jak skutecznie poradziłeś sobie w kontakcie z tą osobą?
 • Pomyśl o dużym projekcie lub zadaniu, które musiałeś zrealizować. Jak środki podjąłeś, aby skutecznie osiągnąć pozytywny wynik?
 • Opowiedz o najtrudniejszej decyzji, jaką musiałeś podjąć?
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś współpracować z grupą, aby osiągnąć sukces? Jakie były wyzwania i trudności, które napotkałeś oraz jak sobie z nimi poradziłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której było zagrożenie przekroczenia ostatecznego terminu projektu? Co wtedy zrobiłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś pracować z inną osobą, która robiła wszystko zupełnie inaczej niż Ty. Czy wykonaliście pracę? Gdybyś miał wybór, to podjąłbyś pracę z tą osobą ponownie?
 • Opisz Twoje trzy największe osiągnięcia w pracy zawodowej.
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś przyswoić nową wiedzę w bardzo krótkim czasie. Jak działania podjąłeś?
 • Czy możesz opowiedzieć o dużym problemie, jaki udało się Tobie rozwiązać? Jakie działania podjąłeś?
 • Podaj przykład złej decyzji, jaką podjąłeś? Jakie wnioski wyciągnąłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której pominąłeś oczywiste rozwiązanie problemu? Jakie wnioski wyciągnąłeś?
 • Podaj przykład niepopularnych decyzji, które musiałeś podjąć? Jakie były pozytywne i negatywne konsekwencje?
 • Opowiedz o sytuacji, w której przekonałeś innych do swojego punktu widzenia?


Opracowanie:
CVkonsultanci.pl - www.cvkonsultanci.pl

 

Temat pod lupą
Na zdj. Edyta Gałaszewska-Bogusz

W naszej organizacji stawiamy na indywidualność

W XXI wieku, w którym praca coraz częściej wyraża naszą osobowość i odzwierciedla nasze zainteresowania, jak nigdy dotąd o wysokiej jakości miejsca pracy świadczy kultura organizacyjna, różnorodność i poszanowanie indywidualności. O tych wyzwaniach, które dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców rozmawiamy z Edytą Gałaszewską-Bogusz, Dyrektorem Accenture Operations w Polsce.

Więcej artykułów
Awanse
Agnieszka Kielichowska

Agnieszka Kielichowska Dyrektorem Departamentu Kontaktu z Klientami w KIR

Z początkiem lutego 2017 r. Agnieszka Kielichowska została dyrektorem Departamentu Kontaktu z Klientami w Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Jedyne w tym roku szkolenia asesorów konkursu Polish Project Excellence Award 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w jedynych w tym roku warsztatach asesorów oceniających projekty w konkursie na najlepiej zarządzany projekt, organizowanym przez Stowarzyszenie IPMA Polska.

Więcej wydarzeń
UE