30-09-2012 |

Pytania behawioralne - bądź przygotowany

Wielu pracodawców coraz częściej w trakcie rozmów kwalifikacyjnych posługuje się pytaniami behawioralnymi. Kieruje nimi fakt, że tego typu otwarte pytania dają lepszy obraz naszych prawdziwych umiejętności i doświadczeń niż CV czy list motywacyjny.
 

Ogólna odpowiedź na pytanie o naszych zachowaniach nie jest, tym czego szuka pracodawca. Rekruter chce w szczegółach dowiedzieć się, jak poradziliśmy sobie w konkretnych sytuacjach, zadaniach czy projektach. Przesłanką pytań behawioralnych jest zależność między naszymi doświadczeniami i ich wpływem na podejmowanie decyzji w przyszłości.

 

Mimo że przygotowanie odpowiedzi na pytania behawioralne będzie trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku standardowych pytań, to warto przeprowadzić krótką analizę swoich umiejętności, doświadczeń i konkretnych osiągnięć. Bardzo ważnym elementem w udzielaniu odpowiedzi na pytania jest uczciwość i szczerość. Szczerość dotyczy także ujawniania błędów, jakie popełniliśmy w przeszłości. Pracodawca nie szuka ideału, szuka osoby, która potrafi i chce się rozwijać, i potrafi wyciągać konsekwencje z popełnionych błędów. Wniosek z tego taki, że nie warto mówić, że nie popełniamy żadnych błędów.

 

Oto czego oczekuje rekruter w odpowiedziach na pytania behawioralne:

 

 1. Krótkiego opisu sytuacji, projektu lub wydarzenia
 2. Opisu Twojej reakcji oraz jak sobie poradziłeś z problemem
 3. Krótkiego opisu wyniku całej sytuacji oraz Twojej oceny na jego temat

Jeśli masz taką możliwość, to warto przeprowadzić z drugą osobą zainscenizowaną rozmowę kwalifikacyjną. Poproś tę osobę o zadawanie wnikliwych i szczegółowych pytań w trakcie udzielania odpowiedzi. Poniżej seria przykładowych pytań behawioralnych:

 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś wykazać inicjatywę, kreatywne myślenie.
 • Opisz sytuację, w której zmotywowałeś się do wykonania zadania, którego nie miałeś ochoty wykonywać.
 • Pomyśl o „trudnym" przełożonym, nauczycielu lub osobie. Jakie cechy tej osoby stanowiły barierę? Jak skutecznie poradziłeś sobie w kontakcie z tą osobą?
 • Pomyśl o dużym projekcie lub zadaniu, które musiałeś zrealizować. Jak środki podjąłeś, aby skutecznie osiągnąć pozytywny wynik?
 • Opowiedz o najtrudniejszej decyzji, jaką musiałeś podjąć?
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś współpracować z grupą, aby osiągnąć sukces? Jakie były wyzwania i trudności, które napotkałeś oraz jak sobie z nimi poradziłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której było zagrożenie przekroczenia ostatecznego terminu projektu? Co wtedy zrobiłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś pracować z inną osobą, która robiła wszystko zupełnie inaczej niż Ty. Czy wykonaliście pracę? Gdybyś miał wybór, to podjąłbyś pracę z tą osobą ponownie?
 • Opisz Twoje trzy największe osiągnięcia w pracy zawodowej.
 • Opowiedz o sytuacji, w której musiałeś przyswoić nową wiedzę w bardzo krótkim czasie. Jak działania podjąłeś?
 • Czy możesz opowiedzieć o dużym problemie, jaki udało się Tobie rozwiązać? Jakie działania podjąłeś?
 • Podaj przykład złej decyzji, jaką podjąłeś? Jakie wnioski wyciągnąłeś?
 • Opowiedz o sytuacji, w której pominąłeś oczywiste rozwiązanie problemu? Jakie wnioski wyciągnąłeś?
 • Podaj przykład niepopularnych decyzji, które musiałeś podjąć? Jakie były pozytywne i negatywne konsekwencje?
 • Opowiedz o sytuacji, w której przekonałeś innych do swojego punktu widzenia?

 

Temat pod lupą
Artykuł sponsorowany

Doradca Podatkowy, czy szkolenia są obowiązkowe?

Ustawa o doradztwie podatkowym nakłada na wszystkich doradców obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, zaś Zasady Etyki Doradców Podatkowych precyzują możliwości realizacji tego obowiązku.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Audit OdyssEY – zapisy do konkursu EY dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów

Od 15 lutego do 31 marca przyjmowane są zapisy do drugiej edycji organizowanego przez EY konkursu studenckiego dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów – Audit OdyssEY.

Więcej wydarzeń
UE