Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

BPO/SSC w Krakowie w 2022 roku: zatrudnienie i inwestycje

Sprawdźcie, w jakiej kondycji w 2022 roku jest sektor BPO/SSC w Krakowie, m.in. jakie firmy z branży nowoczesnych usług biznesowych mają swoje siedziby w tym mieście i poznajcie kilka innych ciekawostek.
Kategoria: Raporty
21.12.2022
fot. Unsplash

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Krakowie ma się całkiem dobrze. W mieście tym funkcjonuje 261 nowoczesnych centrów usług biznesowych. Tym samym Kraków pozostaje liderem pod względem zatrudnienia w porównaniu z innymi miastami w Polsce. Pracuje w nim 92 686 osób (23,2% ogółu zatrudnionych w sektorze). 

W subiektywnej ocenie przedstawicieli centrów biznesowych, Kraków co prawda nie znalazł się na podium najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla prowadzenia tego typu działalności, ale zajął czołową pozycję (3 miejsce) w ogólnym rankingu. Wysoko oceniono to miasto pod względem:

  • dostępności zasobów pracowników wykwalifikowanych i wysoko wykwalifikowanych (1 miejsce),
  • skomunikowania miasta z lotniskiem (2 miejsce),
  • jakości lokalnych uczelni (1 miejsce),
  • współpracy z lokalnymi uczelniami (3 miejsce),
  • kosztu wynajmu powierzchni biurowych (3 miejsce),
  • dostępności powierzchni biurowej typu flex/coworking (2 miejsce). 

Zatrudnienie

Kraków od lat jest liderem pod względem wielkości zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce. W 2022 roku pracowało w nim 92,7 tys. osób (23,2% udział w zatrudnieniu w sektorze ogółem), z czego 43,1 tys. osób w branży SSC/GBS, 17,9 tys. w obszarze IT a 19 tys. w BPO. 

Zatrudnienie w centrach usług w Krakowie pod względem dominującego profilu działalności centrum

Profil działalności Udział zatrudnienia
SSC/GBS 46,6%
IT 19,3%
BPO 20,6%
R&D 12,4%
Inny model / hybrydowe 1,1%

Rynek nieruchomości biurowych

Kraków jest drugim po Warszawie centrum biurowym w Polsce, które od lat charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. Budynki ukończone w ciągu ostatnich dziesięciu lat stanowią blisko 70% istniejącej podaży. W 2021 r. w Krakowie do użytku oddano 60,7 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach 8 budynków.

Centra usług dla biznesu

W 2022 roku w Krakowie funkcjonuje 261 centrów usług dla biznesu – w większości związanych z branżą SSC/GBS. Do nowych inwestycji zaliczyć można takie jak: Dyson, GlobalLogic, Infosys, Kyndryl Global Services Delivery Centre Polska. 

Działalność z sektora BPO/SSC od lat prowadzą takie firmy jak:

Rynek pracy

Na 18 uczelniach wyższych w Krakowie studiuje około 124 400 studentów. Kierunki związane z biznesem i administracją studiują 19 883 osoby, o charakterze inżynieryjno-technicznym – 14 146 osób a językowym – 12 674.

Źródło: Raport "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022", ABSL, 2022. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również